Finanční rána pro ty nejchudší Čechy. Stát si na ně připravil pěknou habaďuru, všechno jim zdraží

0

Je naprosto jasné, že stát musí začít šetřit a také na druhé straně vybírat více prostředků do rozpočtu, jinak to tady dopadne hodně zle. Současné schodky jsou astronomické, ale už vlastně docela standardní. Neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak je snížit, tak moc jsme si to tady pohnojili. Teď už je jen otázkou, koho a jak moc to bude bolet.

Další zatížení

Jak se přitom ukazuje, stát nakonec půjde především po penězích nízko a středněpříjmových domácností. Boháči se zase tolik obávat nemusí, jich se chystaná opatření příliš nedotknou. Respektive dotknou se jich stejně, ale vzhledem k jejich majetku to nebude nijak citelné.

Stát se totiž rozhodl sáhnout na sazby DPH. A jak už bývá zvykem, pokud se v tomto ohledu zvýší zatížení, obvykle se to dotkne těch, kdo má nejhlouběji do kapsy. Zdraží se jim totiž běžné zboží a služby, jež tvoří velkou část jejich rozpočtu.

Aktuálně máme tři sazby DPH: 10, 15 a 21 procent. To se změní, odpadne nejnižší desetiprocentní sazba a ta dosud prostřední bude kosmeticky snížena na čtrnáct procent. To by ještě neznačilo nic moc problematického a konečný součet by neměl být tak zatěžující.

Ministerstvo financí nicméně plánuje, že řadu zboží a služeb přesune ze současné desetiprocentní sazby nikoliv do té čtrnáctiprocentní, ale rovnou do té nejvyšší, tedy jednadvacetiprocentní.

Ještě vyšší inflace

Půjde například o vodné a stočné, vstupenky na sportovní a kulturní akce nebo točené pivo. Ačkoliv se stát bude snažit tvářit tak, jakoby se zase nic moc velkého nedělo, ve skutečnosti má celá tato operace přinést více peněz, a to celých 24 miliard korun, což není vůbec málo. A to jsou peníze, které lidé jednoduše zaplatí navíc.

Odborníci nad navyšováním DPH kroutí hlavou. Jde totiž o proinflační opatření a s vysokou inflací se neúspěšně potýkáme druhým rokem. Toto situaci ještě zhorší. Rozumnější by dle expertů bylo sáhnout na daň z příjmů, což by byl zásah, který by se více dotknul těch bohatších.

Chcem prispieť na chod stránky Jednotné nezávislé Slovensko

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *