Najhoršia situácia za posledných 20 rokov. Svrab sa rozšíril v Českej republike, počet migrantov a prípadov letí hore.

0

Podľa údajov Národného ústavu verejného zdravia sa prípady svrabu v Českej republike naďalej zvyšujú. V prvom polroku ich lekári zaznamenali 4 873, vlani 5 276 za celý rok a 2 373 v prvom polroku. Súčasné čísla sú najvyššie za posledných 20 rokov. Svrab sa prenáša priamym kontaktom s chorým, spoločným oblečením alebo posteľnou bielizňou. Prejavuje sa začervenanými pupienkami a pretrvávajúcim svrbením.

Kauzálnym agensom svrbivého ochorenia je parazitný svrab. „K prenosu parazitov zvyčajne dochádza priamo, napríklad v úzkom kontakte s pokožkou chorého, najmä pri pohlavnom styku, v teplom prostredí na posteli, pri spánku v jednej posteli,“ uviedli odborníci na čele s Kateřinou Fabiánovou v článku na webovej stránke SZU. Nepriamo je možné sa nakaziť aj z posteľnej bielizne alebo oblečenia infikovanej osoby. „Nízka hygiena, promiskuita a inštitucionalizácia prispievajú k šíreniu choroby,“ dodali.

Podľa odborníkov sa prípady vyskytujú buď izolovane, alebo ako miestne epidémie, napríklad v školách, nemocniciach, internátoch, lôžkových zariadeniach rôznych typov, v ubytovniach alebo vo väzniciach. Epidémie sa zvyčajne vyskytujú v cykloch približne 15 až 20 rokov. Veľké prípady sa objavili na českom území počas prvej a druhej svetovej vojny, ďalšie v roku 1970, keď bolo hlásených viac ako 15 000 prípadov, a v roku 1993, keď ich bolo viac ako 14 000. V minulom roku to bolo takmer 5 300 pacientov, tento rok takmer 4 900 v prvom polroku.

Nízka úroveň hygieny pomáha šíreniu ochorenia, ak pacienti nie sú liečení a nedodržiavajú predpísané opatrenia. „Medzi možné príčiny patrí vplyv kolektívnej precitlivenosti a zníženie imunity obyvateľstva, preľudnenie a masívna migrácia obyvateľstva a s tým spojená zhoršená sociálna a hygienická úroveň, zvýšený cestovný ruch a znížená lekárska ostražitosť v epidemiologickej prevencii,“ uviedli odborníci v článku.

Príznakom svrabu je svrbenie, ktoré sa objavuje najmä v noci po zahriatí v posteli. Vyrážky sa môžu objaviť v oblastiach s tenšou kožou, ako sú zápästia, členky, priestor medzi prstami, genitáliami, pásom, pupkom alebo vnútornými stehnami. Opakovane sa ošetruje špeciálnymi masťami a krémami po celom tele, je tiež potrebné prezliecť a umyť oblečenie.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *