VIDEO-Robert Fico: Hamran chráni OĽANO, je schopný prijať súkromnú objednávku na zásah NAKA!

0

Lavína na PPA. Policajný prezident Štefan Hamran je podľa predstaviteľov opozičnej strany Smer-SD schopný prijať súkromnú objednávku na zásah NAKA. Takýto zákrok má byť následne vykonaný v prospech konkrétnych súkromných osôb, resp. politických síl. Pričom účet za neho zaplatí štát z peňazí daňových poplatníkov. Smer tak reaguje na nové dianie a to nielen okolo kauzy neodôvodneného zadržania a následného prepustenia bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Predseda strany Robert Fico predložil dôkazy o tom, čo sa malo diať po zákroku NAKA na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Ten bol vykonaný 22. júna v ranných hodinách, kedy bolo zadržaných niekoľko významných predstaviteľov agentúry.

Ktorí boli predvedení pred príslušné policajné orgány. Všetci tí, ktorí boli zadržaní, boli aj vo večerných hodinách prepustení zo zadržania.

A to bez toho, aby voči nim bolo vznesené akékoľvek obvinenie. Keďže všetky médiá to prenášali a NAKA to urobila, pokiaľ ide o humbuk dokonale, dostalo sa to na Európsku komisiu.

Európska komisia

Dňa 14. júla 2023 sa Európska komisia obrátila na Slovensko a na príslušné orgány, ktoré sa zaoberajú vyplácaním peňazí z PPA.

Oznámila, že nemôže akceptovať, aby ráno polícia nabehla, pobrala ľudí bez ohľadu na to, aký výsledok bol večer. A tiež, že to považuje za ohrozenie finančných záujmov EÚ. A ministerstvo pôdohospodárstva ako nadriadený orgán PPA mal poskytnúť Komisii dostatočné informácie o tom, čo sa vlastne udialo.

Má problém so zásahom Hamranových chlapcov

„Európska komisia na základe tohto zásahu zastavila na druhý štvrťrok roku 2023 refundácie vo výške 54 miliónov eur. Na platobnej agentúre prebiehali rôzne audity, dokonca bol návrh na 25% korekciu.

Ktorú bolo treba zaplatiť zo štátneho rozpočtu, nakoniec malo dôjsť k nejakej dohode, ale táto nateraz padá. Pretože audity sa poťahujú až do januára 2024. Čiže visí nám ďalších 200 miliónov eur, pokiaľ ide o korekcie.

Dokonca sú jasné náznaky, že by to mohlo byť tak zlé, že by mohli byť ohrozené všetky projekty. Ktoré sú preplácané z platobnej agentúry v objeme 1,4 miliardy eur,“ približuje situáciu predseda Smeru Robert Fico.

„To je teda účet za to, že na policajnom prezídiu sedí človek, ktorý je pripravený urobiť pre Matoviča, Hegera a Ódora akúkoľvek špinavosť,“ dodáva.

Pokiaľ by Slovensko na základe podobných zlyhaní naozaj prišlo o miliardové prostriedky, išlo by vôbec o najväčší prípad mrhania verejnými zdrojmi v samostatnej histórii.

Lavína na PPA

Fico ďalej uviedol, že na PPA pacovala istá „pani Šubová.“ Na ktorej, aby sa stala pracovníčkou PPA, trvali poradcovia pána Hegera a Matoviča.

Tí tiež žiadali vedenie PPA, aby z nej urobili riaditeľku najvýznamnejšej sekcie na agentúre, ktorá priamo rozhodovala o projektoch a podporách.

Aj keď na to nespĺňala kritériá, tlak mal byť veľký. Vymysleli jej teda podľa Fica sekciu boja proti korupcii. S tým, že dočasne túto sekciu prevzala, no vo výberovom konaní nesplnila podmienky a odišla z PPA.

„Po jej odchode spustila lavínu útokov proti platobnej agentúre, pretože všetci v tom čase vedeli, že keď pracovala na PPA, podporovala a chránila ľudí okolo prvého ministra pôdohospodárstva Mičovského. Pani Šubová ďalej písala trestné oznámenia, organizovala tlačové besedy, kde tvrdila, že na agentúre malo dochádzať k nelegálnemu odpočúvaniu. No dôsledná kontrola úradu potvrdila, že nebol ani náznak odpočúvacích zariadení,“ pokračuje Fico.

Stretávala sa s Matovičom a Mikulcom

Z výpovedí ľudí, ktorí vypovedali po júnovom zákroku malo vyplývať, že jediný, kto odpočúval, bola práve pani Šubová vo svojej kancelárii. Tá okrem iného mala naviac vyvíjať tlak na celkovú likvidáciu PPA ako inštitúcie.


„My máme k dispozícii aj facebookovú komunikáciu pani Šubovej, kde napríklad si píše s nejakými ľuďmi, ktorí jej píšu, že treba konať na tej Pôdohospodárskej platobnej agentúre. 21. júna.

Deň pred zásahom NAKA pani Šubová píše, už to riešime o veľkom štýle myslím, že pána generálneho riaditeľa čoskoro prejde smiech.

A 22. júna v skorých ranných hodinách nabehla NAKA a zobrala vedenie poľnohospodárskej platobnej agentúry,“ hovorí Fico.

„No a deň po tomto zákroku urobila pani Šubová tlačovú besedu v kaviarni na Zámockej, kde bola pred tým často vídaná s Mikulcom a Matovičom,“ dodáva.

Hamran chráni OĽANO?

Na čele policajného zboru máme podľa Fica vo finále človeka, ktorý „robí nie iba netradičnú politickú prácu, nielen, že vie o všetkých zásahoch, že vyťahuje na tlačových konferenciách zo živých spisov veci, ktoré sa ukazujú ako veci, ktoré s danou vecou nemajú nič spoločné, je to celé vymyslené, ale je schopný, aby chránil ľudí v OĽaNO pri robení špinavej roboty“.

Zdroj: TS, TK SMER-SD/eReport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *