26. mája 2024

Udavač Imrecze opäť na politickú objednávku udáva. Proces s guvernérom NBS

0

SLOVENSKO: Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes pokračuje proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom K. v kauze podplácania. Na programe pojednávania je výsluch viacerých svedkov, pričom jedným z nich je kľúčový svedok obžaloby, bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Na súd tiež boli predvolaní Imreczeho nástupkyňa vo funkcii Lenka Wittenbergerová a bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech. Všetci traja svedkovia už boli právoplatne odsúdení v korupčných kauzách. Samosudca zároveň rozhodol o vylúčení verejnosti z dôvodu zachovania bankového tajomstva, aj keď to obhajoba dnes nežiadala. Verejnosť a médiá však budú môcť byť prítomné pri vyjadrení Petra K. k výpovediam.

Imrecze po svojej výpovedi novinárom povedal, že sa k nej nemôže vyjadriť, keďže je to nariadenie súdu. Rovnako svoju výpoveď nekomentovali ani Wittenbergerová a Čech. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 18. septembra.

Peter K. je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti. Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra K. preč z funkcie guvernéra NBS.

Petra K. pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky. Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra K. ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam. Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Petrovi K. Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter K. podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok vo výške 48-tisíc eur.

ZDROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *