26. mája 2024

Koľko času zostáva Zelenskému …

0

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


Americký magazín „Foreign Policy“ /súčasť The Washington Post Company/ usudzuje, že Zelenskému na to, aby niečo na fronte ešte dosiahol, zostáva 6 týždňov. Potom prídu jesenné dažde a mazľavé blato, rasputica, prevezme vládu na donbaskou stepou. Ťažko pancierovaná technika NATO /najmä americké Abramsy, Bradley, Strikery a pod. budú mať extrémny problém s mobilitou.

Podľa amerického disidentského analytika Scotta Rittera má Zelenskij ešte menej času – približne 2-3 týždne. Zelenskij môže ešte mobilizovať asi tak 50 tis. vojakov. Inak ale podľa Rittera minul takmer všetky svoje ľudské, technické i finančné zdroje a okrem sabotáží v ruskom tyle a propagandistických dronových útokov sa už na nič nezmôže.

V rozhovore pre agentúru AFP označil prichádzajúce mesiace za veľmi ťažké Alexej Kuleba, zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Zelenského. Ťažké to nebude iba na fronte ale aj v tyle. Rusi sa zrejme postarajú o to, aby do množstva domácností neprišla elektrina, voda, plyn, kúrenie a pod.

Ranné správy z frontu rastúcu pasivitu OS UA potvrdzujú. Boje pri Rabotino sa aj podľa GŠ OS UA prakticky zastavili. Pri nočných náletoch na ukrajinské ciele v Kyjeve, Charkove, Ľvove, Vinnici a Čerkassoch vraj PVO UA podľa Zalužného zostrelilo 36 zo 43 útočiacich ruských striel /Kindžaly a Sarmaty/ a dronov. To nie je extra výsledok. A aj ten nemusí byť pravdivý. Jedna zo striel, čo PVO unikla, zlikvidovala hotel v Čerkassoch. Osobitne 3 až 5. poschodie hotela, v ktorom sa nachádzali žoldnieri a špecialisti resp. dôstojníci OS UA a NATO. Video po zásahu sa dá nájsť aj na ukrajinskom internetovom kanáli „Militarist“. V Kyjeve boli zasiahnuté najmä vojenské sklady. Závažnosť útoku potvrdil kyjevský primátor Kličko. Na fronte pri Kleščevke mobilizovaný ukrajinský vojak, trpiaci schizofréniou postrieľal celú svoju jednotku. To je dôsledok mobilizácie všetkých, aj psychicky chorých mužov.

Veci sa dejú aj na vojensko-politickom poli. Poliaci vyhlásili stopku ďalšej doprave zbraní cez Poľsko na Ukrajinu. Aj keď sa pod tlakom USA a NATO problémy zrejme ako-tak urovnajú, nie je to pre Zelenského dobrý signál. Zelenského návrh vyhodiť z BR OSN Rusko alebo mu aspoň vziať právo veta odmietli v Nemecku-dokonca ústami inak veľmi pro-ukrajinskej MZV Baerbockovej. Predstavitelia republikánov v americkom kongrese vyhlásili, že od Zelenského budú požadovať pravidelné správy o tom, čo Ukrajinci urobili s americkými peniazmi a zbraňami a tiež garancie, že poskytované americké zdroje povedú k porážke Ruska. – Na tomto statuse vidieť, kto na Ukrajine vlastne bojuje a prečo…

Špecialisti z analytického centra Európskeho parlamentu predostreli 4 možné scenáre vývoja na Východe Európy do roku 2035. Je príznačné pre týchto špecialistov, že ani jeden zo scenárov neráta s víťazstvom Ruska. Prvý scenár „spravodlivá stabilita“ ráta s úplným oslobodením Ukrajiny /vrátane Donecka, Luganska a Krymu/ od Rusov, so vstupom UA do EU a NATO a s tým, že to RF výmenou za zrušenie sankcií bude akceptovať. Druhý scenár “ druhá studená vojna“ predpokladá, že zostane status quo, Rusko bude chradnúť pod sankciami, UA ale dostane takmer všetky výhody, ako keby bola v EU a NATO. Tretí scenár je pre RF najpriaznivejší. Volá sa „zrazený konflikt“. RF a UA sa dohodnú na zastavení bojov podľa status quo. UA bude kvázi-neutrálna. Nebude sa usilovať o vstup do NATO ale bude môcť spolupracovať s EU. Posledný scenár „zničená Európa“ predpokladá vstup NATO do vojny proti Rusku a dosiahnutie istých dôležitých cieľov Západu na Ukrajine. /Napr. získanie okupovaného Donbasu a Krymu a vybudovanie základní NATO na tomto území/. S angažovanosťou NATO na UA však celá EU súhlasiť nebude. Vojenská pozícia NATO sa posilní, no v EU dôjde k rozdeleniu a zoslabeniu.

Nuž, myslenie politických scenáristov je vždy trochu iné ako faktografiou podložené predstavy vojenských analytikov. Fakt je, že sa leto skončilo a faktor klímy je na Ukrajine, na území s pomerne slabou dopravnou infraštruktúrou dosť podstatná záležitosť. Zrejme sa onedlho budú na Ukrajine diať veci…No veď uvidíme.

trikopce/blog Pravda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *