25. júla 2024

Video-Martin Daňo: jeden deň do volieb a každý už sa tíši kvôli Moratóriu.

Video-Martin Daňo: Dva dni do volieb a každý už sa tíši kvoli Moratóriu. Koho voliť a o čo ide?

Video-Martin Daňo: Dva dni do volieb a každý už sa tíši kvoli Moratóriu. Koho voliť a o čo ide?

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Dva dni do volieb a každý už sa tíši kvoli Moratóriu. Koho voliť a o čo ide? A konečne sa aj oficiálne potvrdilo, že Ukrajinská raketa dopadla na Poľsko.
Volebné moratórium počas parlamentných volieb 2023. Volebné moratórium na volebnú kampaň začína 48 hodín pred voľbami do NR SR a končí sa zatvorením volebných miestností. Moratórium na zverejňovanie prieskumov je tiež 48 hodín. Volebné moratórium zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň. Začína 48 hodín predo dňom konania volieb, čo znamená od polnoci 28. septembra 2023.

Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb, teda od polnoci 28. septembra 2023. Počas moratória je zakázané uverejňovať aj prieskumy, ako aj volebné ankety.

Moratórium na prieskumy mohlo byť 14-dňové aj 50-dňové
Moratórium platí aj na zverejňovanie predvolebných prieskumov. Doteraz platil zákaz 14 dní pred voľbami, v parlamentných voľbách v roku 2020 sa však poslanci parlamentu pokúsili o zavedenie zákazu, ktorý by neumožnil zverejňovanie prieskumov až 50 dní pred voľbami.

Za tajenie prieskumov vtedy hlasovali všetci poslanci Smeru, SNS aj extrémistickej ĽSNS, traja odídenci zo Sme rodina okolo Petra Marčeka, traja bývalí poslanci ĽSNS a poslanec Eduard Adamčík z Mosta-Híd. Prezidentka Zuzana Čaputová zákon nepodpísala a vrátila poslancom. Tí síce veto 26. novembra prelomili, avšak Ústavný súd platnosť 50-dňového moratória na volebné prieskumy svojím rozhodnutím 18. decembra 2019 pozastavil.
Moratórium je napokon len 48-hodinové
Predvolebné prieskumy sa však v parlamentných voľbách 2023 môžu zverejňovať aj tri dni pred otvorením volebných miestností. Poslanci 2. decembra 2021 schválili novelu zákona o volebnej kampani, podľa ktorej sa zakazuje zverejňovanie výsledky volebných prieskumov v čase 48 hodín predo dňom konania volieb a v deň ich konania až do skončenia hlasovania. Prezidentka Zuzana Čaputová novelu podpísala 15. decembra 2021.
V deň konania volieb sa môže uskutočňovať prieskum verejnej mienky, avšak vykonávať ho možno len s voličmi, ktorí opustili volebnú miestnosť. Nesmie pritom dôjsť k narušeniu hlasovania ani k ovplyvňovaniu voličov.

Posledný prieskum preferencií volebných strán môže byť teda zverejnený 27. septembra.

Raketa, ktorá vlani v novembri zasiahla poľskú obec Przewodów a zabila dvoch ľudí, bola vypálená z Ukrajiny, potvrdil vo štvrtok poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro. TASR o tom píše podľa správy agentúry AFP.
„Vyšetrovanie poľskej prokuratúry viedlo k… jednoznačnému názoru, že táto raketa bola ukrajinská,“ uviedol Ziobro s tým, že zistenie vychádza z miesta, z ktorého raketu vystrelili. Dodal, že strela bola sovietskej výroby.


Poľský denník Rzeczpospolita v utorok s odvolaním na svoj zdroj napísal, že raketa má dolet 75 až 90 kilometrov, a teda vzhľadom na vtedajšie pozície ruských síl nie je možné, aby takáto ruská raketa zasiahla Przewodów.
Osoby a obsadenie: Igor Matovič, Boris Kollár, Rudolf Vaský, Jana Bito Ciganikova, Romana Tabak, Pata Seca, Roque Jose Florencio,, Štefan Harabin, Martin Daňo
Kľúčové slová: útok, trestný zákon, trestný poriadok, zabitie, vražda, prokuratúra, juraj hossua, juraj hossa, súdna rada
Vysielané a publikované: 28.9.2023
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2023Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *