VIDEO: R. Fico-Prípadné odmietnutia vymenovať za ministra niektorého z nominantov, Čaputová musí riadne vysvetliť a odôvodniť takéto rozhodnutie.

0

R. Fico-Prípadné odmietnutia vymenovať za ministra niektorého z nominantov, Čaputová musí riadne vysvetliť a odôvodniť takéto rozhodnutie.


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Dezignovaný ministerský predseda Robert Fico v súvislosti s menovaním novej vlády pripomenul, že prezidentka v minulosti bez problémov vymenovala „jednotku neschopnosti“ Veroniku Remišovú za podpredsedníčku vlády a „psychiatrického pacienta“ Igora Matoviča za premiéra.
Predseda Smeru-SD Robert Fico stále nepovedal mená nominantov strany na ministrov v novej vláde. Po stredajšom rokovaní strán s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom Fico avizoval, že ešte počas dňa budú rokovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Fico podotkol, že ak hlava štátu niekoho z predložených kandidátov odmietne, bude to musieť aj riadne vysvetliť a odôvodniť. Nekonkretizoval zatiaľ ani návrhy na predsedov výborov či podpredsedu parlamentu za Smer-SD. Termínu ustanovujúcej schôdze NR SR je podľa jeho slov vecou prezidentky. Pripomenul, že musí byť najneskôr 30 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov parlamentných volieb.

Šéf Smeru-SD reagoval aj na otázku o obvinených vyšetrovateľoch Národnej kriminálnej agentúry, tzv. čurillovcoch, ktorí podľa Sme.sk získali status chráneného oznamovateľa. „Vôbec sa takýmito hlúposťami nebudem zaoberať. Čo si myslíte, že sa zbavia zodpovednosti za to, čo napáchali,“ povedal. Podotkol, že sa im nikto nejde mstiť a že ich neobvinil on, ale policajná inšpekcia. Na otázku, či úrad oznamovateľov protispoločenskej činnosti treba zrušiť, neodpovedal

Robert Fico po stretnutí šéfov politických strán v NR SR

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini pripomenul, že úrad vznikol ešte za ich vlád. Nemyslí si, že by sa mal hneď rušiť. „Treba sa možno pozerať, či efektívne funguje a či plní svoju úlohu,“ uviedol.

Ustanovujúca schôdzaparlamentu by mala byť 25. októbra

Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa stretol s lídrami politických strán.

Boris Kollár sa stretol s lídrami politických strán

Poslanci majú voliť aj predsedov výborov. Deň pred schôdzou budú všetci poslanci pozvaní na skúšku hlasovacích zariadení vzhľadom na to, že sa v NR SR inštalovali nové hlasovacie zariadenia aj informačný systém.

Pellegrini ozrejmil, že k výmene súčasného kancelára NR SR zatiaľ v horizonte najbližších týždňov nedôjde, keďže má na starosti projekty, ktoré treba dokončiť, a treba tiež pripraviť rozpočet Kancelárie NR SR. „Budúcnosť ukáže, ako to bude fungovať,“ dodal.

Parlamentné výbory budú rozdelené v pomere 12 pre koalíciu a sedem pre opozíciu. Opozícii budú patriť kontrolné výbory, teda výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ako aj na preskúmavanie činnosti NBÚ.

Opozícia dostane predsednícku stoličku aj vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. „Ostatné výbory obsadí v primeranom pomere koalícia,“ ozrejmil Pellegrini.

Ustanovujúca schôdza parlamentu by mohla byť 25. októbra

Koalícia bude podľa neho rešpektovať opozičné nominácie na predsedov výborov, ako aj nomináciu na podpredsedu parlamentu. Ak opozícia navrhne predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, tak sa podľa Pellegriniho stane podpredsedom NR SR. Ďalších troch podpredsedov parlamentu bude nominovať koalícia.

Koalícia sa zároveň dohodla s opozíciou, že vo výbore pre sociálne veci, výbore pre vzdelávanie a ľudskoprávnom výbore zvýšia počet členov z 12 na 14. Pomer členov bude osem ku šesť v prospech koalície. Požiadavka podľa neho vzišla zo strany opozície.

Zdroj: pluska.sk / ta3.com / YouTube / InfoVojna


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *