29. februára 2024

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa už zaoberá prípadom odpočúvania Fica a predstaviteľov bývalej opozície.

0

My chceme Fica – liečba Ficom na Slovensku konečne začína !


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa už zaoberá prípadom odpočúvania Fica a predstaviteľov bývalej opozície. Matovičov, Hegerov & Ódorov zločinecký režim ich prenasledoval a vytváral falošné kriminálne obvinenia

 Polícia Slovenskej republiky 12. apríla 2022 vyšetrovateľa Martina Juhása zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Juhás žiadal prokurátora a ten následne sudcu o súhlas na nasadenie informačno – technických prostriedkov v chate pri obci Čifáre s odôvodnením, že tam má dochádzať k pytliactvu. Do chaty dal Juhás nainštalovať kamery a techniku na odposluchy.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu potvrdil, že sa zaoberá prípadom odpočúvania schôdzok premiéra Roberta Fica z doby, keď bol v opozícii.

Súd teraz žiada od vlády vyjadrenie, či bol doterajší postup v procese na Slovensku spravodlivý a či sa prípadom má Štrasburg zaoberať.

Fico sa na súd v Štrasburgu obrátil 25. mája tohto roku, sťažnosť je evidovaná ako Fico vs. Slovensko. Sťažuje sa na porušenie svojich práv vrátane práva na spravodlivý proces alebo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Súd 6. novembra informoval o prípade slovenskú vládu a požiadal ju o vyjadrenie, vyplýva z tlačovej správy.

Súčasný premiér sa na slovenských súdoch sťažoval na odpočúvanie svojich schôdzok s advokátmi väzobne stíhaných osôb na poľovníckej chate na juhu Slovenska.

Fico odposluchy, ktoré v roku 2021 unikli do médií, označil za nezákonné a v rozpore s demokraciou. Politik sa sťažoval aj na spôsob, akým polícia získala súdny súhlas s odpočúvaním spomínanej chaty vrátane obstarania kamerových záznamov.

Dôvodom na monitorovanie priestorov bolo podozrenie z pytliactva. Fico žiadal kvôli odpočúvaniu odškodné 33-tisíc eur, na Ústavnom súde však neuspel. Šéfom Ústavného súdu je Ivan Fiačan, ktorého v roku 2019 nominoval do funkcie vtedajší prezident Andrej Kiska. Ako jediný kandidát vtedy získal v parlamente ústavnú väčšinu, až 112 hlasov poslancov.

„Súdny dvor sa vo svojich otázkach účastníkov konania okrem iného pýtal, či bol Fico v konaní, ktoré začal pred ústavným súdom pre nezákonné a svojvoľné použitie sledovacích opatrení, spravodlivo vypočutý, či bolo použitie týchto opatrení zákonné a nevyhnutné a či neboli použité na iné účely, ako bolo stanovené,“ uviedol európsky súd.

Ficova strana Smer-SSD na konci septembra vyhrala predčasné parlamentné voľby. Parlament vyslovil dôveru novej vláde už štvornásobného premiéra Fica 21. novembra.

Polícia obvinila vyšetrovateľa NAKA Juhása, ktorý stál za odpočúvaním poľovníckej chaty s cieľom kriminalizovať opozíciu

Polícia Slovenskej republiky 12. apríla 2022 vyšetrovateľa Martina Juhása zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Juhás žiadal prokurátora a ten následne sudcu o súhlas na nasadenie informačno – technických prostriedkov v chate pri obci Čifáre s odôvodnením, že tam má dochádzať k pytliactvu. Do chaty dal Juhás nainštalovať kamery a techniku na odposluchy. (Martin Juhás je bratom vyšetrovateľa NAKA Petra Juhása, ktorý vyšetroval vraždu novinára Jána Kuciaka. Bývalý prezident Policajného zboru SR generál Milan Lučanský presne 3 mesiace pred tým, ako ho sudkyňa ŠTS Pamela Záleská poslala do väzby, na sociálnej sieti napísal, že vyšetrovateľ Peter Juhás nikdy pred touto trestnou vecou nevyšetril žiadnu vraždu, ani iný závažný trestný čin. V tejto súvislosti si položil otázku, či tútorom vyšetrovateľa vraždy Kuciaka nebol jeden z právnych zástupcov poškodených. Práve vďaka falošnému naratívu o vražde Jána Kuciaka a masívnej propagande médií a mimovládok sa do úradu prezidentky SR dostala v roku 2019 dovtedy neznáma právnička Sorosom financovanej mimovládky Via Iuris a zároveň aktivistka za presun Pezinskej skládky Zuzana Čaputová. O rok na to sa v marci roku 2020 do kresla premiéra dostal Igor Matovič, ktorého vláda rozvrátila na Slovensku právny štát s fatálnymi následkami.)

Medzi osobami, ktorých rozhovory sa pomocou technických prostriedkov na inkriminovanej chate podarilo zachytiť, boli šéf strany Smer-SSD Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, dnes už zosnulý nitriansky podnikateľ Miroslav Bödör, otec Norberta Bödöra, ktorého väzobne stíhali, či advokáti Marek Para a Pavol Gašpar.

Videozáznam a odposluchy zo stretnutí zverejnil portál aktuality.sk v októbri 2021. Nad celou kauzou sa od začiatku vznášal mrak pochybností, nakoľko sa ukázalo, že vznik odposluchov mala podľa prokuratúry umožniť nesprávna právna kvalifikácia.

Na videách sa však neobjavilo nič, čo by pytliactvo potvrdzovalo. Namiesto toho Juhás zhromažďoval materiál zo stretnutí predsedu opozičného Smeru-SSD Roberta Fica, exministra Roberta Kaliňáka a viacerých známych osôb, advokátov a ich klientov.

Neskôr sa objavili ďalšie informácie, že vyšetrovanie neprebieha štandardným spôsobom. Akýmsi zázrakom bol o „dôkazoch“ informovaný Úrad špeciálnej prokuratúry, no krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie pytliactva kvôli nezákonnosti.

Martin Juhás v minulosti pracoval ako operatívec tímu Kuciak na NAKA, jeho brat Peter bol šéfom toho tímu. Manželka Martina Juhása je prokurátorka, pracuje na Okresnej prokuratúre v Leviciach, odkiaľ bol aj dozorujúci prokurátor prípadu údajného pytliactva.

Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá.

„Krajský prokurátor pri preskúmaní predmetnej trestnej veci a vydaní zrušujúceho uznesenia vychádzal výlučne z obsahu vyšetrovacieho spisu a následne rozhodol v súlade so zákonom, bez ohľadu na osoby, ktorých komunikácia na poľovníckej chate bola v posledných dňoch medializovaná,“ uvádza sa v stanovisku krajskej prokuratúry v Nitre z novembra roku 2021.

Krajský prokurátor považuje trestné stíhanie za nedôvodné z viacerých dôvodov. Jedným z nich je to, že za celý čas vyšetrovania tohto prípadu nikto nevypočul za takmer desať mesiacov poľovného hospodára napriek tomu, že „neznámym páchateľom vystupujúcim v tejto trestnej veci kládol za vinu, že uloženie zveri neoznámili príslušnému poľovnému hospodárovi. V doterajšom trestnom stíhaní nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru, ktorým myl byť XXX (vyčiernená plocha v uznesení, pozn.red) resp. poľovnícka spoločnosť, ktorej bol štatutárnym zástupcom,“ píše sa v uznesení.

Ďalším dôvodom je, že jeden z podozrivých sa v roku 2021 vôbec nezúčastnil na žiadnej poľovačke. A ďalší podozrivý mal povolenie na lov v revíri Veľký Ďúr (okres Levice).

Rovnako poukázal, že neobstojí ani konštatovanie vyšetrovateľa o podozrení z prečinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Zdôraznil, že iba táto právna kvalifikácia pritom umožňovala vydať príkaz na vyhotovovanie obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových záznamov zo spomínanej chaty.

Uzneseniu o začatí trestného stíhania vyčíta aj chýbajúce zákonné náležitosti, najmä pokiaľ ide o popis skutku. Poukázal tiež na to, že policajný vyšetrovateľ za takmer desať mesiacov nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru.

Celé uznesenie si môžete prečítať TU.

Kauza pytliactvo a politicky angažovaní bratia vyšetrovatelia Juhásovci

Predseda strany Smer-SSD Robert Fico v reakcii k rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Nitre na tlačovej besede v novembri roku 2021 uviedol, že jeho strana urobí všetko pre to, aby vyšetrovateľ a prokurátori špeciálnej prokuratúry, ktorí to posunuli novinárom, sa zodpovedali za zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

„My si teraz kladieme otázku, že či je to náhoda, je to zanedbanie nejakých povinností zo strany toho vyšetrovateľa, ktorý to začal alebo je v tom úmysel. Zodpovedný vyšetrovateľ sa volá pán Juhás, brat mimoriadne politicky angažovaného vyšetrovateľa (Martina) Juhása z NAKA. Povedzme, že je to náhoda. Po druhé, asi nie je náhoda, že tento vyšetrovateľ Juhás odmietol odovzdať dozorovému prokurátorovi nielen tie nahrávky a prepisy, ale on ho prakticky vôbec neinformoval. Ale čo tento človek urobil je, že rovno s tým utekal na Úrad špeciálnej prokuratúry, odovzdal to Lipšicovi, hoci Úrad špeciálnej prokuratúry nemá s týmto prípadom nič spoločné, pretože ÚŠP nemá čo vyšetrovať a zaoberať sa nejakým pytliactvom, čiže protizákonne to prevzali na ÚŠP a keď zistili, že tam nič nie je, protizákonne to hodili vám a vy ste nás varili a dusili jak hovädzie dva týždne vo vlastnej šťave, samozrejme bez akéhokoľvek efektu,“ priblížil predseda Smeru-SSD.

„Bolo to na politickú objednávku cieľom bolo vymyslieť hlúpy príbeh, ktorou koncovkou bolo poškodiť Smeru a Ficovi,“ vyhlásil Fico.

Brat vyšetrovateľa Martina Juhása – ďalší neslávne známy vyšetrovateľ NAKA Peter Juhás, ktorý vyšetroval vraždu novinára Jána Kuciaka, sa v januári 2022 na návrh Policajného prezidenta Štefana Hamrana stal zástupcom riaditeľa odboru na NAKA západ. Zástupcom riaditeľa NAKA Bratislava sa stal ďalší neslávne známy vyšetrovateľ Ján Čurilla, ktorý je trestne stíhaný za manipulovanie trestných konaní a nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ho koncom októbra 2023 aj s ďalšími obvinenými policajtmi postavil mimo službu.

Petra Juhása za nedôkladné vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka kritizoval nebohý policajný prezident Milan Lučanský. Zosnulý generál sa v septembri roku 2020 opýtal, či jeho tútorom počas vyšetrovania vraždy Kuciaka nebol jeden z právnych zástupcov poškodených. Juhás vyšetroval aj prípad sudkyne Moniky Jankovskej. Nález Ústavného súdu SR v kauze Fatima hovorí, že Krajský súd jej porušil základné právo na osobnú slobodu. Juhásov priamym nadriadeným a riaditeľom NAKA-západ bol Rudolf Patka, ktorý vyšetroval prípad Vladimíra Pčolinského.

Účelové konanie v kauze poľovnícka chata

V súvislosti s poľovníckou chatou vyšetrovateľ vo feburári 2022 obvinil tri osoby z prečinu pytliactva a zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Obvinenia sa týkali osôb M. M. (zápasník Matúš Mečár), Ing. A. J. (syn exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, Andrej Jahnátek) a Ing. T. S. (hospodár). Pasca s odposluchmi bola údajne pripravená práve pre Mečára a Fica a spol. sa podarilo nahrať takpovediac náhodou.

V rovnakom čase však padlo obvinenie aj v prípade samotných stretnutí na chate. Týkalo sa advokáta Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. „V súvislosti s medializovanou chatou vyšetrovateľ NAKA 9. februára začal trestné stíhanie a súčasne vzniesol obvinenie voči osobe P. G. zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu príprav,“ uviedla Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

Advokát Pavol Gašpar považoval svoje obvinenie v súvislosti s kauzou poľovnícka chata od začiatku za účelové a nezákonné. Tvrdil, že ide o reakciu na jeho mediálne výstupy. Kritizoval, že mu uznesenie doručovali operatívci z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v čase, keď bol s rodinou. Podľa neho išlo o operatívcov, ktorých mali preverovať pre podozrenie zo zneužitia právomoci v prípade, kde vystupuje ako poškodený. „Účelovosť tohto konania podčiarkuje aj fakt, že je postavené na jedinom nezákonnom dôkaze a vyšetrovateľ skutok zámerne nadkvalifikoval,“ uviedol s dovetkom, že je presvedčený, že zákonným spôsobom preukáže svoju nevinu.

Ubehli dva mesiace, a jeho slová sa stali skutočnosťou. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa totiž ako prvému podarilo zistiť, že Pavlovi Gašparovi bolo obvinenie zrušené. „Viac ako šesť mesiacov príslušníci NAKA, konkrétne vyšetrovateľ Martin Juhás, a operatívny pracovníci Dušan Daloš a Michal Kokoš v rozpore so zákonom monitorovali porady advokátov, ktoré sú chránené osobitným zákonom. Túto skutočnosť potvrdila zrušením uznesenia o začatí trestného stíhania pre jeho nezákonnosť a neopodstatnenosť aj Krajská prokuratúra v Nitre, a následne aj Generálna prokuratúra Slovenskej republiky.“

Ako ďalej dodal, dozorový prokurátor rozhodol podľa §194 odsek 1, odsek 2 Trestného poriadku a zrušil jeho obvinenie, nakoľko uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané v rozpore so zákonom a nedôvodne. Taktiež zrušil uznesenie o začatí trestného stíhania pre jeho nezákonnosť a neopodstatnenosť. „Mám za to, že tak, ako príslušníci NAKA vyšetrovateľ Martin Juhás, a operatívny pracovníci Dušan Daloš a Michal Kokoš, tak aj vyšetrovateľ Juraj Margetin zneužili svoju právomoc, svojím následným konaní (aj mojím obvinením) sa snažili zmariť vyšetrovanie ich vlastnej trestnej činnosti, a akékoľvek ďalšie kroky by boli len pokračovaním v ich nezákonnom konaní,“ povedal ďalej advokát Gašpar.

Úlohou vyšetrovateľov NAKA je spraviť Smer zločineckú skupinu a úplne zničiť opozíciu v štáte

Advokát Pavol Gašpar vo februári 2022 v tejto súvislosti uverejnil anonymizované uznesenie generálnej prokuratúry, na ktorom je vidieť ďalšie prepisy rozhovorov medzi vyšetrovateľmi NAKA. Mimo iného je v nich vidieť aj veta: „Úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu“. Ak je prepis pravdivý, je otázka, kto vyšetrovateľom NAKA zadáva takéto úlohy, ktoré rozhodne nemajú byť ich pracovnou náplňou.

Stostranové anonymizované uznesenie generálnej prokuratúry, ktoré obsahuje aj prepisy z odpočúvania vyšetrovateľov NAKA, ktorých obvinila inšpekcia, si môžete prečítať TU.


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *