12. apríla 2024

Pointa Bárdyho hlúposti, je spôsob, akým šermuje slovom cenzúra

0

Pointa Bárdyho hlúposti, je spôsob, akým šermuje slovom cenzúra


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Slovenská žurnalistika je plná ľudí bez talentu, intelektu a vzdelania. A čím menej talentu, intelektu a vzdelania, o to väčšia hviezda progresívnych šerblíkov. Za všetkých vymenujme len niekoľkých – boss extrémistickej skupiny Miškov ocko; konfidentka čuríll Mirka z Bratislavy, čo zdieľa domácnosť s Pamelou z Pezinka; šialencov hovorca Mareček alias baba Vanga z Petržalky, banálna večná slečna Balogová na čele smetiska a mnohí ďalší.

Všetko sú to popredné veličiny hlúposti, avšak osobitné miesto medzi nimi zaujíma istý Peter Bárdy z Aktualít. Vraj šéfredaktor, ale zaslúžil by si oveľa priliehavejšie pomenovanie: kráľ trtkov. On je totiž taký nekonečný trtko, že v tejto kategórii prevyšuje aj trtka z majera Vagoviča.

Bárdy o tom podal najčerstvejší dôkaz novým komentárom s titulkom Začala sa cenzúra. Aby som bol úplne presný, on dal za tento titulok aj výkričník. Zrejme preto, aby zvýraznil, ako žalostne je na tom jeho intelekt.

Uhádli ste, Bárdyho komentár je o pripravovanej novele zákona o RTVS. Ten degeš – fakt neviem, ako ho mám inak nazvať – vreští, že sa začala cenzúra len preto, lebo vláda pripravuje nový spôsob výberu vedenia a kontroly tvorby obsahu verejnoprávnych médií, ako sú rozhlas a televízia. Len podotýkam, že z toho, čo o návrhu preniklo na verejnosť, vyplýva, že veľmi podobným spôsobom je kreovaná rada štátnej Tlačovej agentúry SR, ktorá vyberá jej riaditeľa a dozerá na jej vyvážený chod.

To však nie je pointa Bárdyho hlúposti. Je ňou spôsob, akým šermuje slovom cenzúra. Zatiaľ nevieme nič o tom, či pripravované zmeny v RTVS prinesú viac plurality alebo iba výmenu jednej jednostrannosti za druhú. Vieme len to, že určite nebudú znamenať cenzúru. A to ani vtedy, aj keby sa RTVS stala mediálnym orgánom Smeru, Hlasu a SNS. Nehovorím, že sa to naozaj stane, ale berme do úvahy najhorší z možných scenárov.

Prípadné politické ovládnutie verejnoprávneho média (k čomu sa podľa mňa prinajmenšom nateraz neschyľuje) nie je cenzúrou. Môže to byť neprípustné uzurpovanie moci nad verejnoprávnou inštitúciou, to je pravda. Lenže od politického ovládnutia RTVS sme ešte na hony ďaleko, pretože nikto presne nevie, ako budú zmeny vyzerať. A ak by sa mali uskutočniť po vzore TA SR, boli by to zmeny k lepšiemu. V tomto kontexte sa žiada dodať, že RTVS je v súčasnosti rovnako jednostranná, ako bola počas tretej vlády Vladimíra Mečiara, keď stál na čele STV Igor Kubiš. Vtedy bola HZDS pozitív, dnes je progresívna, to je celý rozdiel.

Avšak vráťme sa k cenzúre, ktorou nás straší Bárdy. Cenzúra je totiž administratívna kontrola a politická úprava obsahu všetkých (ešte raz: všetkých) spravodajských médií, kníh, filmov, reklamy, divadla, zábavných programov a podobne. Cenzúra nie je dodatočná, ale pred uverejnením uskutočnená kontrola obsahu. Teda do médií, kníh, divadiel atď. sa nedostane nič, čo neprejde kontrolou, prípadnou úpravou a následným schválením cenzorského úradu. Cenzúra znamená aj to, že cenzorský úrad publikovanie niektorých obsahov úplne zakáže a aby mohli existovať médiá pôsobiace na dennej báze, zástupcovia administratívnej cenzúry sú buď členmi redakcií alebo sú šéfredaktori vyberaní a dosadzovaní tak, aby konali v zhode s cenzorským úradom. Takto vyberaní a dosadení šéfredaktori ručia za politickú a ideologickú čistotu obsahu nimi riadených médií a v prípade zlyhania za to doplatia stratou zamestnania v lepšom prípade, v horšom aj basou.

Takto vyzerá cenzúra.

To, čo sa zrodilo v Bárdyho hlave, sa aj okamžite vylialo na stránky Aktualít. Nikto mu v tom nezabránil, zabrániť nemohol a dovolím si tvrdiť, že ani zabrániť nechcel. Bárdy môže vypisovať capiny, čo mu duša ráči, respektíve kým mu to vydavatelia Aktualít dovolia. Platí to aj o ostatných progresívnych šerblíkoch a jojkajúcich markízach. Nikto im nezakazuje uverejňovať, čokoľvek si zmyslia. Ba dokonca ani vtedy, keď tým negatívne zasahujú do zákonných práv tretích osôb. A zostane to tak aj po tom, ako budú prijaté zmeny v zákone o RTVS.

Napriek tomu, že žiadne cenzúra sa nekoná ani konať nebude, Bárdy a jemu podobní šíria poplašné správy, že cenzúra tu už je. Dokáže mi niekto vysvetliť, v akej realite žijú títo ľudia?

Autor: ďateľ FB


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *