12. apríla 2024

Video-Matúš Šutaj Eštok: Tí, čo nepôjdu voliť, volia Korčoka

0

Matúš Šutaj Eštok: Tí, čo nepôjdu voliť, volia Korčoka


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Štyridsiate siedme vydanie Diskusie na palete s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Do štúdia prišiel priamo z parlamentu, kde bol predvolaný na zasadnutie brannobezpečnostného výboru vo veci svojho hosťovania v relácii spolumoderovanej známou tvárou mediálnej alternatívy Dannym Kollárom. Výbor nebol uznášaniaschopný, ale minister je pripravený odpovedať na otázky poslancov v náhradnom termíne. Celú kauzu, ktorú vyvolal predseda SaS Branislav Gröhling, považuje za “búrku v pohári vody”. Časť verejnosti podľa neho nedôveruje mainstreamovým médiám, preto navštevuje aj alternatívne médiá. Dodal, že na najbližšom výbore sa bude hovoriť najmä o kauze Rozuzlenie, ktorá sa začína “rozuzľovať”.

Spomenul aj dôvody pripravovaných celoplošných bezpečnostných opatrení počas veľkonočných sviatkov.a Rozhovor pokračoval aktuálnou témou prezidentských volieb. Poznamenal, že druhé miesto Petra Pellegriniho v prvom kole stranu Hlas-SD, ktorej je generálnym manažérom, neprekvapilo, pretože predvolebné prieskumy predpovedali tesný rozdiel medzi prvými dvomi kandidátmi. Pokračoval, že ľudia v druhom kole rozhodnú, či chcú mať prezidenta elít, bratislavskej kaviarne a hercov, alebo prezidenta všetkých ľudí na Slovensku. Či chceme mať hlavu štátu, ktorá nikdy nepošle vojakov na Ukrajinu a bude presadzovať myšlienku mieru, alebo bude v Prezidentskom paláci človek, čo bude robiť presný opak.

Pripomenul tiež slová Branislava Gröhlinga, že zvolenie Ivana Korčoka by bolo začiatkom konca súčasnej vládnej koalície. Ako dodal, voliči koalície, ktorým záleží na tom, aby výsledky minuloročných parlamentých volieb neboli popreté, musia ísť do druhého kola a voliť Pellegriniho – napriek tomu, že s ním v mnohom nesúhlasia. Korčok podľa jeho slov predstavuje také riziko pre Slovensko, že stojí za to zúčastniť sa voľby v druhom kole.

Zdôraznil, že tí, čo nepôjdu voliť do druhého kola, budú reálne voliť Korčka, ktorý bude pokračovaním éry Kisku a Čaputovej a z paláca sa bude šíriť ideológia Progresívneho Slovenska. Na voľbu Pellegriniho vyzval aj voličov Štefana Harabina z prvého kola. Potvrdil, že Peter Pellegrini by sa po svojom zvolení za hlavu štátu vzdal predsedníckej stoličky v strane Hlas-SD. Na otázku, aká bude v tom prípade budúcnosť Hlasu, odpovedal, že nielen posledné parlamentné voľby, ale aj aktuálne volebné preferencie potvrdili opodstatnenosť existencie strany, keďze podľa nových prieskumov by dnes spolu so Smerom-SSD a SNS tvorili v Národnej rade SR ústavnú väčšinu.

Na otázku, či ašpiruje na funkciu predsedu Hlasu-SD priamo neodpovedal, no nevylúčil to. V ďalšej časti interview povedal, že koalícii sa postupne darí vracať späť právny štát. V tejto súvislosti spomenul nedávne zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Ocenil tiež fakt, že sa podarilo skončiť vojnu v silových zložkách. Poznamenal tiež, že účelovosť trestných stíhaní sa stáva minulosťou.

Reč prišla aj na prípad občana Jozefa Hambálka, ktorého pred pár dňami EÚ vyradila zo sankčného zoznamu. Moderátor sa ho opýtal, ako komentuje nátlak bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana na svojich podriadených na Prezídiu PZ, ktorých nútil, aby Hambálka účelovo obvinili, na základe čoho by mohol byť vzatý do väzby. Ministra takáto informácia neprekvapila. Podľa neho sa Hamran v riadiacej funkcii nesprával ako policajt, ale ako politik a “smrdela mu policajná uniforma”. Dotkol sa tiež triapolročného obdobia pôsobenia bývalej politickej garnitúry, keď okrem iného zlým manažovaním pandémie covidu zbytočne zomrelo 20-tisíc ľudí, čo predstavuje počet obyvateľov stredne veľkého mesta. Povedal, že za toto i ďalšie činy, ako bolo šafárenie s financiami či protiústavné darovanie vojenskej techniky na Ukrajinu, musí niekto niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Povolebné protesty považuje za legitímne právo opozície a rešpektuje ho.

Rovnako by však mala opozícia rešpektovať fakt, že minulý rok v septembri boli na Slovensku riadne parlamentné voľby, na základe ktorých získala moc súčasná koalícia. Moderátor upozornil, že pri organizovaní protestných akcií majú značný podiel politické mimovládky a pripomenul slová premiéra Roberta Fica, že vláda na základe programového vyhlásenia vlády pripraví zákon o tzv. zahraničných agentoch podľa vzoru americkej právnej normy FARA. Minister vnútra reagoval, že v záujme transparentnosti fungovania týchto organizácií bude spomenutý zákon potrebné prijať. Potvrdil tiež, že ministerstvo vnútra upraví vizuál tabuliek EČV a osobných dokladov, kde predchádzajúce vedenie rezortu v rozpore so zákonom zmenšila alebo odstránila štátne symboly.

Diskusia na palete


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *