24. júla 2024

Francúzske voľby: Čo ak vyhrá Le Penová? Nepríjemné pre UA

Víťazstvo Le Penovej sa nekoná. Vo voľbách dominuje ľavica

Zdielajte

Článok poskytuje prehľad o aktuálnych geopolitických udalostiach a ich potenciálnom vplyve na medzinárodné vzťahy.

  • Vojna na Ukrajine: Ukrajinské a ruské sily pokračujú v konflikte. Pričom obe strany používajú drony na útoky proti infraštruktúre a vojenským cieľom.
  • Francúzske voľby: Existujú obavy z možného víťazstva Marine Le Penovej v parlamentných voľbách. Čo by mohlo mať negatívny dopad na podporu Ukrajiny.
  • Ekonomické dohody: Irán a Rusko podpísali bankovú dohodu umožňujúcu obchodovanie v rubľoch a rialoch. Čo naznačuje posilnenie vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.
  • Postoj Marine Le Penovej: Jej vyjadrenia proti ďalšiemu rozširovaniu EÚ a členstvu Ukrajiny v EÚ vyvolávajú znepokojenie ohľadom budúcej európskej politiky.

Vojna na Ukrajine pokračuje plnou rýchlosťou. Rusi posielajú rakety a drony na ukrajinskú oblohu a Ukrajinci odpovedajú v naturáliách a snažia sa svojimi dronmi zasiahnuť sklady paliva a iné ciele na ruskom území. Európania zároveň čakajú, čo sa stane po druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku. Ukrajinci sa netaja tým, že sa obávajú možného víťazstva Marine Le Penovej. Pre Ukrajinu je to podľa neho obdobie, ktoré „určite neveští nič dobré“.

Dron sleduje dron, jedna skupina lieta nad ukrajinským územím, druhá lieta nad ruským územím.

Rusi ničia ukrajinskú energetickú infraštruktúru a letiská a Ukrajinci sa snažia reagovať. „Ukrajinské sily zasiahli bezpilotnými lietadlami energetickú infraštruktúru v Krasnodarskom kraji v noci z 5. na 6. júla. Operačné velenie Krasnodarského kraja uviedlo, že ruské sily zostrelili ukrajinské drony pri Leningrade, Jejsku a Pavlovskej, Krasnodarskom kraji v noci z 5. na 6. júla a že padajúce trosky dronu poškodili mobilnú vežu v Jejsku a spôsobili požiar v ropnom sklade v Pavlovskej. Operačné velenie Krasnodarského kraja tiež uviedlo, že ukrajinské drony zasiahli palivovú nádrž v Leningradskej Krasnodarskom kraji. 6. júla ruská opozičná spoločnosť Astra zverejnila zábery požiarov v palivových nádržiach v Leningrade a ropnom sklade Lukoil v Pavlovskej,“. Uviedol Inštitút pre štúdium vojny (ISW) so sídlom vo Washingtone.

Agentúra Reuters informovala, že Rusi zaútočili na energetickú infraštruktúru na severovýchode Ukrajiny v oblasti mesta Sumy. Ukrajinské mobilné skupiny lovcov dronov a jednotky protivzdušnej obrany zostrelili 24 z 27 ruských dronov vypálených na 12 regiónov.

Región Sumy je takmer denne ostreľovaný z ruských pozícií cez hranice.

Irán 6. júla oznámil, že Irán a Rusko podpísali 4. júla bankovú dohodu, ktorá umožňuje Rusku a Iránu obchodovať s ruským rubľom a iránskym rialom. Šéf iránskej centrálnej banky Mohammadreza Farzin oznámil, že spolu so šéfkou ruskej centrálnej banky Elvirou Nabiullinou tiež podpísali memorandum o porozumení o bližšie nešpecifikovaných spoločných opatreniach pre obe banky.

Európania teraz čakajú, ako dopadne druhé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku. Potvrdí Marine Le Penová a jej Národné združenie svoju silu a získa väčšinu kresiel v Národnom zhromaždení? Táto možnosť stále existuje a Ukrajinci sa jej boja. Obávajú sa, ako bude Le Penovej Národné zhromaždenie reagovať na ďalšiu pomoc napadnutej Ukrajine. „Víťazstvo Le Penovej by tiež vrhlo tieň na budúce dodávky rakiet SCALP alebo ich použitie proti vojenským cieľom v Rusku, dodávku sľúbených stíhačiek Mirage 2000 a akékoľvek plány na vyslanie vojenských inštruktorov na Ukrajinu,“ uviedol Kyiv Independent.

V tejto súvislosti Sudhir Hazareesingh, expert na francúzsku politiku na Oxfordskej univerzite. Poukázal na to, že „vo Francúzsku má ukrajinská vec širokú podporu verejnosti“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uznalo úspech Le Penovej a Bardellu a uviedlo:

„Francúzsky ľud hľadá suverénnu zahraničnú politiku, ktorá slúži ich národným záujmom a odklon od diktátu Washingtonu a Bruselu.“ „Neplánujem posielať… rakety dlhého doletu alebo iné zbrane, ktoré umožňujú Ukrajine zasiahnuť ruské územie“ alebo „francúzske jednotky a vojaci na Ukrajinu“, povedal Jordan Bardella, líder kandidátskej listiny Národného zhromaždenia.

Paríž poskytol Ukrajine v rokoch 2022-2023 zbrane v hodnote viac ako 2,6 miliardy eur vrátane rakiet dlhého doletu SCALP a húfnic Caesar. Macron sa tiež zaviazal poskytnúť Ukrajine lietadlá Mirage 2000-5, ktoré by mohli byť významnou podporou pre zničené ukrajinské vzdušné sily. Okrem toho dala Le Penová jasne najavo, že je proti ďalšiemu rozširovaniu EÚ. Vyjadrila sa tiež proti členstvu Ukrajiny v EÚ.

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Vo všeobecnosti sa však Ukrajina nemá na čo tešiť.

„Nechcem, aby francúzske poľnohospodárstvo umieralo. A ani nechcem, aby Francúzi platili čoraz viac daní na financovanie vstupu nových krajín do Európskej únie,“ povedala Le Penová. The Kyiv Independent poznamenal, že Národné zhromaždenie by sa mohlo sústrediť na domácu politiku a urobiť ústupky prezidentovi Macronovi v zahraničnej politike.

„Rastúca vlna pravicových populistov s históriou chválenia Putina – fenomén zdieľaný na oboch stranách Atlantiku – však z dlhodobého hľadiska určite neveští pre Ukrajinu nič dobré,“ uzavrel Kyiv Independent.

ZdrojDovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *