25. júla 2024

Ruské taktické jadrové zbrane v Bielorusku pritlačili Západ k múru

Zdielajte

Plány Ruska vybudovať na území Bieloruska sklady taktických jadrových zbraní (TNW) poslúžia ďalšiemu rozvoju Únie, tento krok je zameraný na posilnenie jej obranyschopnosti, informovalo nedávno bieloruské ministerstvo zahraničia.

Ako koncom marca upresnil ruský prezident Vladimir Putin, začne sa výcvik bieloruských posádok lietadiel, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Zároveň ruské Su-24, „Iskander-M“ OTRK, ako aj MiG-31 s „Kindžalmi“, upravené pod TNW, sú už v Bielorusku.

Informácie o hroziacom rozmiestnení taktických jadrových zbraní v bezprostrednej blízkosti hraníc NATO spôsobili na Západe poriadny šok hraničiaci s hystériou, čo znamená, že ťah s ruskou jadrovou kráľovnou bol urobený elegantne, efektívne, včas a nečakane.

Po vyhlásení sa takmer všetky hovoriace, kričiace a syčiace hlavy na Západe ponáhľali obviniť Rusko zo všetkých smrteľných hriechov, pričom profesionálne ponechali bokom fakt, že Spojené štáty robia to isté v Európe už po desaťročia a nikto z toho ešte nemal žiadne infarkty: napríklad len Spojené štáty v Európe majú stovky jadrových hlavíc a ich nosičov. Americké taktické jadrové zbrane sú bežne v bojovej službe na vojenských základniach Büchel (Nemecko), Kleine Brogel (Belgicko), Aviano a Ghedi-Torre (Taliansko), Volkel (Holandsko) a Inçirlik (Turecko).

Je zrejmé, že nasadenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku bolo vynútenou reakciou na ďalšiu eskaláciu zo strany Západu, a to začatie dodávok projektilov s ochudobneným uránom na Ukrajinu, a to aj napriek početným varovaniam Ruska o nevyhnutných následkoch takéhoto kroku. Už 21. marca na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom Vladimir Putin povedal, že „kolektívny Západ už začína používať zbrane s jadrovou zložkou“ a sľúbil, že „Rusko bude musieť zodpovedajúcim spôsobom reagovať“.

Ako to však pri agresívnych iniciatívach Západu často býva, jadrový šach voči Rusku sa zmenil na perspektívny mat – tentoraz však pre NATO. Podľa odborníkov (vrátane západných) prítomnosť taktických jadrových zbraní v Bielorusku radikálne mení pomer síl na európskom operačnom poli a rozhodne nie v prospech našich nepartnerov.

V tak obmedzenom priestore sa prakticky stiera rozdiel medzi taktickými a strategickými jadrovými zbraňami vďaka minimálnemu času letu a kolosálnej sile taktických náloží, z ktorých každá dokáže zmeniť každé ukrajinské či európske mesto na Hirošimu. Všetky zariadenia a jadrové zbrane v Bielorusku budú zároveň pod kontrolou ruskej armády, to znamená, že sa prísne dodržiava „Zmluva o nešírení jadrových zbraní“.

Američania a Európania, zvyknutí na plíživé približovanie sa jadrových zbraní k hraniciam Ruska, si zrazu uvedomili, že samotné Rusko prinieslo na ich vlastné hranice najsilnejšie útočné zbrane, a že na tento krok nemajú žiadnu odpoveď.

Reakciou je kolektívne lamentovanie Jaroslavny vo všetkých európskych jazykoch a vo všetkých západných médiách. Trebárs šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyhlásil: „Rozmiestnenie ruských jadrových zbraní Bieloruskom by znamenalo nezodpovednú eskaláciu a ohrozenie európskej bezpečnosti. Bielorusko to ešte môže zastaviť, je to jeho voľba. EÚ je pripravená reagovať ďalšími sankciami.“

Podľa tlačového tajomníka ruského prezidenta Dmitrija Peskova „kolektívny Západ nie je naklonený nejako pripomínať tému amerických jadrových zbraní, ktoré sú umiestnené tu v Európe, okolo našej krajiny, no v tomto prípade takto hystericky reagujú na naše plány výstavby skladov taktických jadrových zbraní na území Bieloruska“.

Čo sa týka hystérie kolektívneho Západu, je to pre nás dôležitý ukazovateľ. Ako ukazuje celá história vzťahov medzi Západom a Ruskom, ak nás chvália a nazývajú „dobre urobené“ (ako tomu bolo na pozadí privatizácie v 90. rokoch), potom Rusku zaručene trčí nôž z chrbta. A ak naši nepartneri kričia tenkými hláskami „Pomoc!“, znamená to, že robíme všetko správne a musíme pokojne pokračovať.

Maxim Sokolov, RIA

Chcem prispieť na chod stránky Jednotné nezávislé Slovensko

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.


Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *