Lavrov: Ďakujem Brazílii za vynikajúce porozumenie situácii na Ukrajine

0

RUSKO/BRAZÍLIA: Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa stretol v Brazílii s prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, ktorého Washington kritizoval za výroky, že USA vojenskou pomocou podnecujú vojnu na Ukrajine. Lula bol nedávno na návšteve Číny a Spojených arabských emirátov, kde obvinil USA z podnecovania vojny.

Takisto vyhlásil, že Spojené štáty a Európa sa musia začať rozprávať o mieri a že Kyjev má tiež svoj podiel viny na vzniku konfliktu. Lavrov sa poďakoval Brazílii za „vynikajúce porozumenie“ situácii na Ukrajine a za jej snahy o hľadanie možných riešení konfliktu. Rokovania s brazílskym ministrom označil za srdečné.

Lavrovova návšteva a Lulove nedávne výroky vyvolali ostrú kritiku Bieleho domu. „Brazília v tomto prípade papagájuje ruskú a čínsku propagandu a nepozerá pri tom na fakty,“ povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. Lulov postoj k vojne označil za „hlboko problematický“.

Brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira, ktorý sa tiež predtým stretol s ruským ministrom Lavrovom, zareagoval na Biely dom: „Neviem, ako alebo prečo dospel k takému záveru, ale vôbec s ním nesúhlasím.“

Napriek svojim vyjadreniam o Spojených štátoch sa snaží 77-ročný politik Lula, ktorý sa vrátil do úradu v januári, aj o bližšie vzťahy s Washingtonom. Lula bol prezidentom už v rokoch 2003 až 2010.

ZDROJ

Chcem prispieť na chod stránky Jednotné nezávislé Slovensko

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *