26. mája 2024

Kauza 37/51 – Milióny z pandemickej pomoci skončili v schránkových firmách

0
Kauza 43/51 – Sľubovali odborníkov, trafiky dali straníkom

Kauza 43/51 – Sľubovali odborníkov, trafiky dali straníkom

Vláde Igora Matoviča trvalo skoro rok, kým rozbehla pomoc ľuďom a podnikateľom počas pandémie. A keď sa rozbehla, Investigatívne centrum Jána Kuciaka upozornilo, že objavilo sieť podozrivých schránkových firiem, ktorým štát poslal milióny eur z pandemickej prvej pomoci. Celkovo malo ísť až o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy neukladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. Prevádzku žiadnej z nich investigatívci nenašli a majiteľmi sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosťami s veľkým počtom zamestnancov. Ministerstvo práce, pod ktoré úrad patrí, najskôr mlčalo.

Polícia potom zadržala štyri pracovníčky pezinského úradu práce a dve skončili vo väzbe. Obvinila ich z neoprávneného poskytnutia pandemickej pomoci v hodnote necelých 14 miliónov eur.

Peniaze, ktoré odišli do schránkových firiem, sú nenávratne stratené. Minister práce Krajniak politickú zodpovednosť neprijal a neodstúpil. Zároveň sme sa nikdy nedozvedeli, či si štyri pracovníčky chceli len privyrobiť alebo tento megapodvod organizoval niekto vyššie postavený…

RIEŠENIE: Aj v tomto prípade stačilo dodržiavať zákon a overiť si, či firma, ktorá dostáva pomoc, má vysporiadané všetky záležitosti so štátom. Každopádne, v slušnej krajine po takýchto zlyhaniach musí odstúpiť minister, ktorý má rezort na starosti.

Martin Dorčák, KOMERČNÝ BLOG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *