13. júna 2024

Video-M. Daňo: Veľké zemetrasenie na východe Slovenska. Príde ďalšie? Telefonáty svedkov

Video-M. Daňo: Veľké zemetrasenie na východe Slovenska. Príde ďalšie? Telefonáty svedkov

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


Práve som takmer v epicentre zemetrasenia na východe Slovenska – odbroníci odhaduj otrasy až na 5,1 stupňa. Bolo to pre mňa najsilnejšie čo som kedy zažil. Aké sú škody, môže sa zemetrasenie zopakovať? A telefonáty očitých svedkov tu v mojom vysielaní live/

Dnes večer sme na východe Slovenska zažili silné zemtrasenie. Odborníci odhadujú stupnicu na 5,1. Môže sa zopakovať a čo hovoria svedkovia?
Len niekoľko minút dozadu Slovensko zasiahlo zemetrasenie. Ako na sociálnej sieti informuje profil Severe Weather Slovakia, odohralo sa v čase 20:23 a jeho epicentrum sa nachádzalo 19 kilometrov od mesta Humenné.
Zemetrasenie malo mať podľa prvotných informácii silu 4,5 – 5 magnitúdy. Takéto zemetrasenie je podľa Richterovej stupnice ľahké až stredne silné a citeľné. Dokáže poškodiť zle skonštruované budovy.

Podľa reakcií používateľov sociálnych sietí otrasy pocítili obyvatelia Bardejova, Humenného, Hanušoviec nad Topľou, Michaloviec, Prešova, Košíc či Kvakoviec. Mali sa kývať celé bytovky a niektorí občania hlásia aj drobné škody na majetku. Otrasy spôsobili pády menších predmetov či kusov nábytku.

Oficiálny profil mesta Hanušovce nad Topľou radí obyvateľom skontrolovať plyn, keďže otrasy mali potenciál poškodiť potrubia. Možné sú tiež odstávky vody a prípadné dotrasy.

Ako ďalej informuje portál iMeteo, otrasy sme necítili len na Slovensku. Hlásili ich aj z okolitých krajín – z Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Zemetrasenie malo byť plytké a pochádzať z hĺbky približne 10 kilometrov.
Celkovo bolo zemetrasenie citeľné až 200 km od epicentra podľa odhadov ho mohlo pocítiť dokopy až 6 miliónov ľudí. V niektorých mestách ľudia v panike vybiehali z domovov a objavujú sa aj prvé správy o miernych škodách na budovách.

Odplávala výletná loď
Podľa facebookového profilu Domaša City Dobrá otrasy spôsobili aj odtrhnutie lode Bohemia zo suchého doku. Loď spadla priamo do Domaše a v súčasnosti voľne pláva vo vodnej nádrži. Na mieste už zasahujú hasiči.
Na zemetrasenie reagoval pre agentúru TASR vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay. „Môžem potvrdiť, že išlo o seizmický jav na východe Slovenska. Presnú magnitúdu a lokalizáciu však momentálne neviem potvrdiť,“ uviedol Csicsay. Európske-stredomorské seizmologické centrum na svojom webe informuje, že epicentrum malo byť zhruba v okolí 18 kilometrov od Humenného a dosiahnutá malá byť magnitúda 5.

„Ja tipujem, že bude menšia, lebo to je automatická lokalizácia. Presnejšia bude tá ručná. Ak by magnitúda bola okolo 5, tak naposledy sme mali zemetrasenie s epicentrom na území s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi. Takže na naše pomery je to silné,“ povedal pre TASR Csiscay s tým, že takéto zemetrasenie môže spôsobiť škody.

„Veľké škody zatiaľ občania nehlásili, ale ja mám napríklad v dome popukané steny, popadanú omietku, porozbíjané obrazy, zrkadlá zo stien, vázy. Nestihol som ešte všetko skontrolovať. Idem sa pozrieť na úrad, či nedošlo k poškodeniu vodovodného potrubia a ďalších rozvodov,“ povedal pre TASR starosta obce Holčíkovce v okrese Vranov nad Topľou Michal Flešár. Popukané steny a porozbíjané veci hlásia aj ďalší obyvatelia obce.

Horšiu situáciu hlási obec Kvakovce. „Boli to silné otrasy, máme hlásených veľa škôd – popraskané múry, poškodený kostol. Bolo to len pred chvíľou, je tu panika. Odtrhlo nám loď z brehu, ktorá už bola zazimovaná,“ povedal pre TASR starosta obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou Radovan Kapraľ.

Obec vyzýva prostredníctvom sociálnej siete chatárov a občanov, aby zachovali pokoj. „Nie je vylúčené, že sa to nezopakuje, preto by sa ľudia mali zdržiavať na prízemí svojich domov. Buďte preto opatrní. V prípade potreby, kontaktujte obecný úrad,“ uvádza obec.


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *