Omyly ministra vnútra, šéfa inšpekcie a pani manželky policajta Koteka. Policajt z inšpekcie je podozrivý z oveľa závažnejších vecí, ako neoprávnená jazda služobným autom.

0

Omyly ministra vnútra, šéfa inšpekcie a pani manželky policajta Koteka. Policajt z inšpekcie je podozrivý z oveľa závažnejších vecí, ako neoprávnená jazda služobným autom.


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Júlia Piraňa Mikolášiková

Policajt z inšpekcie je podozrivý z oveľa závažnejších vecí, ako neoprávnená jazda služobným autom.

V pondelok na rádiu Expres vystúpila doposiaľ pre verejnosť úplne neznáma žena. Istá Jarmila Koteková. Týždeň pred tým, totiž ráno o pol siedmej zasiahol Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) voči jej manželovi Ladislavovi, ktorý je zástupca riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii na ÚIS. Práve cestoval služobným autom z domu v obci Jablonové pri Malackách do práce v hlavnom meste.

Kolegovia z ÚIS mu spolu s prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava Jurajom Chylom na autách s májakmi zablokovali cestu a oznámili mu, že začínajú trestné stíhanie z dôvodu, že na jazdu služobným vozidlom údajne nemá súhlas nadriadeného. Cirkus na celú záhorackú dedinu, no z ničoho ho neobvinili.

Podľa všetkého  Ladislav Kotek je však podozrivý z oveľa závažnejšieho konania.  Vynášal  z ÚIS informácie o plánoch tímu Oblúk našim chlapcom so správnym morálnym kompasom bojujúci s temnými silami z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Tiež kryl podozrenia z trestnej činnosti kriminálnika Petra Petrova alias Tigra, ktorý spolupracuje s NAKA v exponovaných kauzách. Okrem toho existuje aj podozrenie, že manipuloval aj prípad obvinenia bývalého šéfa ÚIS Adriána Szabóa. Pre úplnosť treba uviesť, že má v kauze Rozuzlenie má status chráneného oznamovateľa.

Zásah voči Ladislavovi Kotekovi sa udial krátko po nástupe Branislava Zuriana (bývalý šéf NAKA) za riaditeľa ÚIS a v deň, kedy dostala na ÚIS funkciu Diana Santusová (bývalá šéfka inšpekčného tímu Oblúk, ktorý vyšetroval podozrenia z manipulácii konaní na NAKA).

No a tu treba spomenúť, že Ladislav Kotek bol v partii policajtov z inšpekcie, ktorá v máji 2021 vykonala domovú prehliadku v byte Branislava Zurina (v tom čase už v civile) v súvislosti s jeho obvinením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a vyzrádzania utajovaných skutočností. (Ako riaditeľ NAKA mal údajne povedať námestníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisovi Beňovi, že Ľudovít Makó, v tom čase príslušník SIS, pred tým riaditeľ daňových kriminalistov je odpočúvaný.) Dozorová prokurátorka uznesenie o obvinení zrušila a Ústavný súd SR konštatoval, že príkaz, ktorý na domovú prehliadku vydal Okresný súd Bratislava 1 je nezákonný, súd musel Branislavovi Zurianovi zaplatiť nie len trovy za advokáta, no dostal aj „odškodné“ vo výške dvetisíc eur.

Zaujímavé je, že Ladislav Kotek mal vraj povolenie na jazdu služobným autom domov povolenie od bývalého nadriadeného Pavla Ďurku, ktorý bol ešte v piatok funkcionár.  V pondelok keď išiel do práce, jeho šéfkou už bola Diana Santusová.

Ministrova chyba

“Mne sa veľmi páči, ako sa terajší predstavitelia politickej moci snažia navodiť dojem, že pri domovej prehliadke u pána Zuriana bol údajne aj jeho syn, pritom od manžela viem, že to nebola pravda, v byte nikto nebol a až po niekoľkých hodinách sa dostavil jeho syn,“ posťažovala sa v rádiu Expes Jarmila Kotekvá. V tejto časti má Jarmila Koteková pravdu.

Nový minister vnútra Matúš Šutaj – Eštok (HLAS –SD) totiž opakovane chybne verejne  vyhlasuje, že v čase domovej prehliadky u Branislava Zuriana bol v byte jeho maloletý syn.  Nevedno či  neinformovaný, alebo o svojom nominantovi nič nevie (hoci opis deja domovej prehliadky je uvedený vo verejne dostupnom náleze ústavného súdu), prípadne zámerne manipuluje verejnosť. Takýmito dezorientovanými vyjadreniami však iba dáva príležitosť na spochybňovanie preverovania podozrení voči Ladislavovi Kotekovi.

Keď ÚIS robil domovú prehliadku u Branislava Zuriana, byt bol totiž prázdny, na miesto prišiel jeho dospelý syn, aby ho otvoril, no už neskoro, dvere boli vyvalené a byt prehľadávali policajti vrátane Ladislava Koteka. (Samozrejme, že aj to, mohlo spôsobiť u neho traumu. Vidieť policajtov, ako otcovi prehľadávajú byt a vynášajú z neho veci, nie je nič príjemné.)

Kotekovej chyby

Za pozornosť stojí, či je v poriadku, že policajt iba tak rozpráva doma žene podrobnosti o služobných zásahoch, na ktorých sa podieľal a jeho manželka to ešte aj verejne prizná.  Stálo by za to, sa zaoberať tým, či Ladislav Kotek neporušil ustanovenia príslušného zákona o povinnosti zachovávať mlčanlivosť.

„Berieme to tak, že ide o pomstu zo strany pána Zuriana. Manžel nám hneď po voľbách hovoril, že sa musíme pripraviť na domové prehliadky, prišiel špecialista, ktorý nám zabezpečil internetové pripojenie, manžel nás upozorňoval, že sa môže stať, že nám pri domovej prehliadke zastrelia psov,“ tvrdila na Exprese Jarmila Koteková.

Opisovala aj to, že siskári sledovali aj rodinu jeho kolegu, no nadriadení nezasiahli. No zabudla však dodať, že jej manžel sa stretával s kriminálnikom Tigrom, ktorý bol v záujme SIS a SIS na základe príkazu súdu odpočúvala jeho auto.

Zurianova chyba

„Nemám krvavé oči voči vyšetrovateľovi (Peter Královič – pozn. autorky), ktorý mi nezákonne vyrazil dvere. (…) Neviem, ako je odborne zdatný, ale si myslím, že si uvedomil, že veci, ktoré spravil, boli nezákonné a že už si to nielen vo vzťahu ku mne, ale ani k žiadnej inej osobe nedovolí,“  povedal na branno bezpečnostnom výbore Branislav Zurian, v ten deň keď  ho vláda vymenovala do funkcie riaditeľa ÚIS. 

V kontexte vyššie opísaných udalostí to však vyzerá úplne inak. Ak skutočne jazdou z domu do práce Ladislav Kotel porušil zákon, situácia sa dala riešiť úplne inak. Napríklad na pracovisku v kancelárii. 

Ako som už spomenula, je dôvodne podozrivý  z oveľa závažnejšej trestnej činnosti. Ak by ho teraz aj obvinili pre vyššie uvedené závažné podozrenia, po divadle uprostred dediny na Zahorí a vyplakaní sa Jarmily Kotekovej v rádiu,  prípadným obvineniam verejnosť uverí len veľmi ťažko, hoci by aj mali reálny zákonný základ.


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *