24. júla 2024

Slovenská elektrina na Ukrajinu. Za koľko im a za koľko Slovákom?

Slovenská elektrina na Ukrajinu. Za koľko im a za koľko Slovákom?

Zdielajte

  • Slovenská Elektrina pre Ukrajinu: Stránka diskutuje o dodávkach elektrickej energie zo Slovenska na Ukrajinu. Zdôrazňujúc potrebu spravodlivých trhových cien a zabezpečenia prebytkov energie pred poskytnutím pomoci.
  • Politický Kontext: Článok sa zaoberá vyhláseniami slovenského prezidenta Pellegriniho a jeho predchodcov. Ako aj úlohou ministerky hospodárstva Denisy Sakovej v súvislosti s energetickou politikou.
  • Energetická Burza: Podrobne sa venuje cenám elektrickej energie na burze. Maržám predajcov a otázkam týkajúcim sa dostupnosti a cien elektrickej energie pre Slovensko.
  • Dôsledky pre Slovensko: Článok poukazuje na možné dôsledky pre Slovensko v súvislosti s energetickou politikou EÚ. Tranzitom energií cez Ukrajinu a vzťahmi s Ruskom.

Iste, pomáhajme resp. predávajme, ale len a za riadne trhové ceny, komukoľvek, ale len z prebytkov! Ale pekne po poriadku. Tak sme sa od Pellegriniho, nášho nového Prezidenta dozvedeli, nie tu doma z nejakého jeho vyhlásenia napr. po konzultáciách s Vládou SR, ale z jeho vystúpenia na spoločnej TB s poľským prezidentom Dudom, že – citujem – „…sme významným partnerom pre Ukrajinu aj vo vzťahu k dodávkam energií. Slovensko na Ukrajinu dodalo od vzniku vojenského konfliktu u viac, ako 40 tisíc MWh elektrickej energie, čím výrazne prispieva akej, takej stabilite elektrickej sústavy na Ukrajine a chystáme sa zvýšiť ešte tieto dodávky elektrickej energie, hlavne na jeseň a zimu, ktorá bude pravdepodobne pre Ukrajinu ďalej kritická“ – približne od 15:30 minúty – https://www.ta3.com/relacia/947443/tb-p-pellegriniho-a-a-dudu-po-stretnuti-prezidentov

Tu si je potrebné uvedomiť, že Pellegrini nie je politik resp. Prezident SR, ktorý by teraz spadol z politického neba, ako jeho predchodcovia Kiska, ale predovšetkým Čaputová!

Jeho predchodcovia, si ani len nepričuchli k vládnej práci, práci koaličnej väčšiny v Parlamente SR, ba ani k politike vlády, vládnej koalície! Zatiaľ čo Pellegrinimu, ak to poviem obrazne, ešte ani len nezhasol vládno-koaličný špak, aby nevedel o čom hovorí. Pellegrini má presné informácie, takpovediac z prvej ruky lebo terajšia ministerka hospodárstva SR, je jeho politická nominantka z HLAS-SD – Denisa Saková.

Nuž v tejto súvislosti nejdem hovoriť ďalej o Pellegrinim, ale o tom, čo povedal o našich dodávkach EE pre Ukrajinu. V súvislosti k jeho nominantke na pozíciu ministerky hospodárstva a terajšej ministerky tohto rezortu, teda k Denise Sakovej.

Mám za to, že takúto informáciu sme sa nemali dozvedieť od Prezidenta na jeho zahraničnej pracovnej ceste. Na TB, ale priamo a vopred, od ministerky a daného ministerstva.

Totiž nie je pomoc ako pomoc.

Áno, pomáhajme, ale z prebytkov a nie na úkor vlastného obyvateľstva! To my na Slovensku máme prebytky EE? Naozaj? A nie tak náhodou musíme nakupovať EE cez západoeurópske burzy a za prehnane vysoké ceny? A Ukrajine budeme dodávať našu EE, ako a za akú cenu?! Najskôr ju preženieme cez západoeurópsku burzu a tak im ju aj s našou prirážkou predáme?

Lebo ak si dnes chce niektorá z našich spoločností zakúpiť určité množstvo EE, tak si ho nekupuje priamo za burzovú cenu, ktoré je napr., pre 4. Q 2024 dnes na úrovni 101,95 €/MWh, ale predávajúci (napr. ZSE, VSE…). Vám ju predá aj so svojou maržou napr. za 150,00 €/MWh a ak by si daná spoločnosť, firma chcela kúpiť EE napr. na celý rok 2025, tak dnes je cena na burze 100,30 €/MWh – nákup od dodávateľa EE môže byť tiež niekde na úrovni okolo 150,00 €/MWh.

https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/elektrina (ešte upozorňujem, že toto je len cena za silovú EE, k tomu je potrebné pripočítať ešte cenu za distribúciu, ktorá je dnes na úrovni niekde okolo 80,00 €/MWh) Takže sa pýtam, naozaj máme pre Ukrajinu prebytočnú EE a predáme im ju napriamo, teda nie cez burzu?

Tak, ako to musia robiť naše firmy, naši podnikatelia, naše obyvateľstvo?!

Podľa mňa nie, nemáme! Takže nech sa páči Ukrajina, nakupujte si EE cez západoeurópske burzy a možno si tam zakúpite našu EE lebo aj my v rámci „zmysluplných“ EÚ predpisov musíme najskôr nami vyrobenú EE dodať/predať na burzu a potom si ju z tamodtiaľ, za oveľa, oveľa vyššiu cenu kúpiť späť!

Je toto normálne a spravodlivé?! Nuž NIE JE!

Dosť bolo takejto falošnej solidarity! (Francúzi, Nemci…, si pozatvárajú uhoľné bane, pozatvárajú si jadrové elektrárne a potom nemajú dostatok EE a tak si ju môžu dovoliť nakúpiť na burze aj za 300-500 €/MWh – teda tu našu, ktorá potom chýba nám!!!)

A potom nám tu ktosi bude tvrdiť, že nám EÚ pomáha s akýmisi „milostivými darmi“, ktoré si nazvali bombasticky – eurofondy!

Lebo výrobná cena EE na Slovensku, sa dnes pohybuje niekde na úrovni okolo 50,00 €/MWh – https://www.sse.sk/najcastejsie-otazky/najcastejsie-otazky-k-cenam-energii/ceny-energii-pre-domacnosti/preco-sa-elektrina-vyraba-za-50-eur-a-potom-predava-za-500-eur-ako-sa-stanovuje-cena-elektriny-na-burze?page_id=13028

Takže kto tu koho zdiera? My EÚ alebo EÚ nás?! Na záver ešte raz – máme na to, aby sme pomáhali Ukrajine napr. aj takto v dodávkach EE a pritom neukracovali našich obyvateľov?

To naši obyvatelia by nemali byť na prvom mieste! Najskôr zabezpečme lacnú EE pre Slovákov a keď nám zvýši, tak potom áno pomáhajme aj Ukrajine! Tu sa Slováci pozrite ako nám „pomáha“ Ukrajina a ako oni myslia „na nás“, že čo bude s nami v nasledujúcu zimu, nasledujúce zimy.

„Ruský plyn už cez Ukrajinu nepotečie. Čo hrozí Slovensku a aké budú dôsledky?“

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/687187-usky-plyn-uz-cez-ukrajinu-nepotecie-co-hrozi-slovensku-a-ake-budu-dosledky-odpovede

alebo „Ruská ropa na Slovensko netečie. Slovnaft sa núka, že zaplatí za Rusov“ https://index.sme.sk/c/22980552/ruska-ropa-na-slovensko-netecie-mol-sa-nuka-ze-zaplati-za-rusov.html

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Toto je na oplátku pomoc resp. pomoc Ukrajiny voči nám Slovákom?!. Iste, že ropu aj plyn, už môžeme nakúpiť aj inde, ale za akú cenu?! Za rovnakú cenu, akú by sme mali od RF?! A čo naše nie malé a pre štátny rozpočet nie nepodstatné desiatky, stá milióny z tranzitu týchto dvoch komodít smerom na západ cez SR?!

Toto nám Ukrajina uhradí, ako kompenzáciu za to, že budeme kupovať drahšie, inde, len nie od Rusov a nie cez ich územie?! Že sa oni, ako Ukrajina vzdajú desiatok, stoviek miliónov € alebo US dolárov za tranzit. Toto je ich vec, ale prečo to isté musíme robiť aj my???

P.S.:

V ďalšom mojom článku na tému Pomoc Ukrajine, sa opýtam takúto otázku – „Kde je dnes východná Schengenská hranica EÚ? Je to napr. hranica medzi SR a UA alebo je táto „Schengenská“ hranica EÚ dnes posunutá, až na frontovú líniu na východe Ukrajiny medzi UA a RF bojovníkmi?!Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *