24. júla 2024

VIDEO: PRIGOŽIN SA POKÚSIL USKUTOČNIŤ OZBROJENÝ PREVRAT V RUSKU S CIEĽOM ZVRHNÚŤ VEDENIE RUSKEJ ARMÁDY. FBS obvinila Prigožina z pokusu rozpútať v Rusku občiansku vojnu. Putin hovorí o vlastizrade.

prigožin putin

Zdielajte

RUSKO: Jevgenij Prigožin povedal, že ruské ministerstvo obrany si vymyslelo falošné zámienky, aby oklamalo Vladimira Putina, aby napadol Ukrajinu, a povedal, že Moskva sa mohla vojne úplne vyhnúť. Zároveň obvinil vedenie ruskej armády, že nariadilo raketové útoky na tábory jeho bojovníkov. Wagnerovcov v ich úsilí verejne podporil poskok Washingtonu a bývalý ruský miliardár a oligarcha v časoch Jeľcinovej éry Michail Chodorkovskij.

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v piatok obvinil vedenie ruskej armády, že nariadilo raketové útoky na tábory jeho bojovníkov. Útok si podľa neho vyžiadal veľa obetí. Ruské ministerstvo obrany obvinenie poprelo. TASR prevzala správu z agentúr AFP, Reuters a americkej televízie CNN.

Prigožin tvrdí, že ruské ministerstvo obrany oklamalo wagnerovcov a pohrozil odpoveďou „na tieto zverstvá“.

Ruský prezident Vladimír Putin vie o tvrdeniach žoldnierskej Wagnerovej skupiny, podľa ktorej ruská armáda vykonala raketové útoky na tábory jej bojovníkov a podniká „potrebné opatrenia“. V piatok to vyhlásil hovorca ruského prezidenta.

„Prezident Putin vie o všetkých skutočnostiach, týkajúcich sa (šéfa wagnerovcov Jevgenijho) Prigožina. Prijímajú sa potrebné opatrenia,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Šéf wagnerovcov tvrdí, že vednie ruskej armády zatiahlo Putina do vojny

Prigožin povedal, že ruské ministerstvo obrany si vymyslelo falošné zámienky, aby oklamalo Vladimira Putina, aby napadol Ukrajinu, a povedal, že Moskva sa mohla vojne úplne vyhnúť.

Tvrdil, že Rusko nečelilo žiadnej bezprostrednej hrozbe zo strany Ukrajiny, keď Putin minulý rok začal s rozsiahlou inváziou, a obvinil najvyšších predstaviteľov armády z klamania prezidenta pre svoj vlastný osobný prospech.

„Potajomky nás oklamali, snažili sa nás pripraviť o možnosť brániť naše domovy… Boli sme pripravení urobiť ústupky ministerstvu obrany, odovzdať zbrane, aby sme našli riešenie, ako budeme ďalej brániť našu krajinu. Ale títo špinavci sa neupokojili. Videli, že nás nezlomili, a zaútočili na naše tábory,“ povedal vo videoodkaze, ktorý na platforme Telegram zverejnila jeho tlačová služba. Podľa jeho slov pri útoku zahynulo množstvo bojovníkov.

Šéf wagnerovcov prisľúbil, že „zastaví“ najvyššie vedenie ruskej armády a vyzval Rusov, aby nekládli odpor jeho silám. „Tí, ktorí zničili našich chlapov, ktorí zničili životy mnohých desiatok tisíc ruských vojakov, budú potrestaní. Žiadam, aby nikto nekládol odpor,“ citovala ho agentúra Reuters.

„Je nás 25.000 (bojovníkov), a ideme zistiť, prečo sa v krajine deje chaos,“ povedal Prigožin. „Kto chce, nech sa pridá. Musíme ukončiť tento neporiadok,“ dodal.

Zároveň vysvetlil, že „nejde o vojenský prevrat, ale o pochod za spravodlivosť“. Bezprostredne nebolo jasné, aké sú Prigožinove ciele a či jeho hrozby mierili proti Kremľu, konštatoval britský denník The Guardian.

Wagnerovci obsadili vraj veliteľstvo ruskej armády v Rostove nad Donom

Vrchný veliteľ žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu ráno vyhlásil, že so svojimi bojovníkmi obsadil veliteľstvo ruskej armády v meste Rostov nad Donom a získal kontrolu nad všetkými miestnymi vojenskými objektami, vrátane letiska.

„Sme na (okresnom) velitelstve, je 7.30 ráno,“ uviedol Prigožin vo videu na Telegrame. „Vojenské objekty v Rostove, vrátane letiska, máme pod kontrolou,“ dodal.

Šéf Wagnerovcov povedal, že jeho bojovníci budú blokovať Rostov nad Donom a zamieria na Moskvu, ak za nimi neprídu ruský minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov, napísal britský denník The Guardian.

Ruské vojenské veliteľstvo v Rostove nad Donom je kľúčovou logistickou základňou pre vedenie ofenzívy na Ukrajine, pripomína AFP. Prigožin povedal, že lietadlá vykonávajúce vojenské operácie na Ukrajine „normálne“ odlietajú z tamojšieho letiska napriek jeho obsadeniu.

Tvrdí, že letisko obsadili z dôvodu, aby ruské vzdušné sily nezasiahli vagnerovcov, ale Ukrajincov. Zároveň vyzval Rusov, aby neverili tomu, čo im hovorí ruská štátna televízia o vývoji bojov na Ukrajine. Podľa jeho slov Rusko stratilo v bojoch proti ukrajinským silám trikrát či dokonca štyrikrát viac vojakov, ako uvádza vedenie ruskej armády.

Úrady v Rostove nad Donom vyzvali obyvateľov, aby ostali doma.

FBS obvinila Prigožina z pokusu vyvolať v Rusku občiansku vojnu

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila šéfa žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgejina Prigožina z pokusu rozpútať „občiansku vojnu“ a vyzvalo jeho bojovníkov, aby ho zadržali. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na ruské tlačové agentúry.

„Prigožinove vyhlásenia a skutky sú v podstate výzvou na rozpútanie občianskeho konfliktu na území Ruskej federácie a bodnutím do chrbta všetkých ruských vojakov bojujúcich proti fašistickým ukrajinským silám,“ uviedla FSB vo svojom vyhlásení a vyzvala wagnerovcov aby ho zadržali.

Ruské ministerstvo obrany reagovalo, že Prigožinovo vyhlásenie „nezodpovedá realite“ a označilo ho za provokáciu. „Ruské ozbrojené sily naďalej plnia bojové misie“ na Ukrajine, dodalo.

Prigožin v rozhovore s miestnym novinárom minulý mesiac chválil výkon ukrajinskej armády a opovrhoval cieľmi „denacifikácie a demilitarizácie“, ktoré Vladimir Putin a najvyšší predstavitelia Kremľa použili na ospravedlnenie vojny. „Ako sme to demilitarizovali? Vlastne sme to militarizovali,“ povedal. „Teraz je to jedna z najsilnejších armád“.

„Podľa môjho názoru je to Wagnerov koniec,“ , povedala Tatjana Stanovajová, zakladateľka spoločnosti R.Politik, politickej poradenskej firmy povedala. „Systém už nemôže ďalej tolerovať jeho aktivitu“.

Wagnerovci vraj zostrelili ruský vojenský vrtuľník

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu nadránom vyhlásil, že jeho bojovníci zostrelili ruský vojenský vrtuľník.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na najnovší Prigožinov audio odkaz. Pravdivosť tohto tvrdenia sa nedala overiť.

„Vrtuľník pred chvíľou spustil paľbu na kolónu civilistov. Zostrelili ho jednotky Wagnerovej súkromnej žoldnierskej skupiny,“ Prigožin povedal vo zvukovej nahrávke.

Prigožin vyhlásil, že 25-tisíc žoldnierov je pripravených zomrieť v boji

Veliteľ žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu vyhlásil, že jeho 25-tisícová armáda je „pripravená zomrieť“ pri pokuse o zvrhnutie ruského ministra obrany Serjega Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Všetci z nás sú pripravení zomrieť. Všetci, 25-tisíc a potom ďalších 25-tisíc,“ vyhlásil Prigožin v novej zvukovej nahrávke. „Umierame za ruský ľud.“

Ruské úrady v Rostovskej oblasti vyzvali ľudí, aby nevychádzali zo svojich domovov. „Orgány činné v trestnom konaní robia všetky kroky potrebné na zaistenie bezpečnosti obyvateľov,“ gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev napísal na sociálnej sieti. „Žiadam všetkých, aby zachovali pokoj.“

Ruské úrady zaviedli v Moskve prísnejšie bezpečnostné opatrenia po tom, čo Prigožin vyzval svojich bojovníkov na zvrhnutie najvyšších veliteľov ruskej armády.

„Bezpečnostné opatrenia v Moskve boli posilnené. Všetky dôležité zariadenia a objekty vládnej a dopravnej infraštruktúry sa nachádzajú pod zvýšenou ochranou,“ uviedla ruská štátna agentúra TASS.

Americký poskok Chodorkovskij podporuje wagnerovcov

Prominentný nepriateľ Kremľa a kedysi najbohatší Rus Michail Chodorkovskij v sobotu vyzval Rusov aby podporili šéfa žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina v pokuse zvrhnúť velenie ruskej armády.

„Teraz je nutné pomôcť a potom neskôr, ak to bude nutné, bojovať aj proti nemu,“ napísal Chodorkovskij o Prigožinovi na sociálnej sieti.

Podľa bývalého ropného magnáta je potrebné podporiť „aj diabla“, pokiaľ sa rozhodne zaútočiť na Kremeľ. „A áno, toto je len začiatok,“ dodal.

USA pozorne sleduje situáciu

Biely dom pozorne sleduje vyvíjajúcu sa situáciu v Rusku po tom, čo šéf žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vyzval na „ozbrojenú vzburu“ v Moskve voči ruskému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi.

„Situáciu sledujeme a konzultujeme s našimi spojencami a partnermi,“ vyhlásil hovorca americkej Rady národnej bezpečnosti Adam Hodge.

Generálny prokurátor informoval Putina o pokuse o prevrat

Ruský generálny prokurátor v sobotu nadránom informoval prezidenta Vladimíra Putina o pokuse žoldnierskej Wagnerovej skupiny uskutočniť ozbrojený prevrat v Ruskej federácii. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na hovorcu Kremľa.

„Generálny prokurátor Ruskej federácie (Igor) Krasnov informoval Putina o začatí trestného stíhania v spojení s pokusom o zorganizovanie ozbrojenej rebélie,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ruské úrady vyhlásili v Moskve a Moskovskej oblasti režim protiteroristickej operácie

Ruské úrady v sobotu vyhlásili v Moskve a Moskovskej oblasti „režim protiteroristickej operácie“. Reagovali tak na vyhlásenie šéfa wagnerovcov Jevgenija Prigožina, že sa chystá zvrhnúť najvyššie vedenie ruskej armády.

„Na území Moskvy a Moskovskej oblasti bol zavedený režim protiteroristickej operácie s cieľom zabrániť možným teroristickým činom,“ uviedol vo vyhlásení ruský protiteroristický výbor.

Ruská armáda wagnerovcvom odkázala, že Prigožin ich oklamal

Ruská armáda v sobotu uviedla, že „zaručí bezpečnosť“ všetkým bojovníkom z Vagnerovej skupiny, ktorí sa prestanú búriť proti najvyššiemu vedeniu ruských ozbrojených síl. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Obraciame sa na bojovníkov Vagnerovej skupiny. Boli ste oklamaní zločineckým podnikom (šéfa vagnerovcov Jevgenija) Prigožina a účasťou na ozbrojenom povstaní,“ odkázala ruská armáda.

Bojovníkov z Vagnerovej skupiny požiadala, aby boli rozumní a skontaktovali sa so zástupcami ruského ministerstva obrany. „Všetkým garantujeme bezpečnosť,“ dodala.

Putin hovorí o zrade Ruska a jeho ľudu

Pokus o vzburu šéfa súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner Jevgenija Prigožina je zradou Ruska a jeho ľudu, uviedol v sobotu ráno v prejave k národu ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň prisľúbil, že orgány činné v trestnom konaní v krajine podniknú rozhodné kroky na obnovenie poriadku.

Putin v televíznom prejave apeloval na príslušníkov ruských ozbrojených síl a na tých, „ktorí boli do tejto zločineckej hry zatiahnutí podvodom alebo hrozbami“. Poznamenal, že Moskva vedie historický boj o zabezpečenie svojej budúcnosti a zároveň „odráža agresiu neonacistov a ich pánov“ na Západe.

Ruský prezident ďalej uviedol, že vysoké „ambície“ niektorých jednotlivcov viedli k „vlastizrade“. Vyhlásil tiež, že urobí všetko pre to, aby ochránil Rusko.

V stávke je podľa neho budúcnosť Ruska. Konanie vzbúrencov označil za „bodnutie do chrbta“ „zradu“. Zároveň pohrozil „nevyhnutným trestom“ pre tých, ktorí rozdeľujú ruskú spoločnosť.

Ruský prezident zdôraznil, že „boli vydané všetky potrebné príkazy“ na riešenie tejto krízy.

Putin vyzval všetkých, ktorí sa podieľajú na vzbure, „aby neurobili fatálnu a tragickú chybu, ale urobili jediné správne rozhodnutie – prestali sa podieľať na kriminálnych činoch“, citovala jeho slová agentúra AP.

Šéf Kremľa odsúdil vzburu v čase, keď Rusko „bojuje o svoju budúcnosť v najťažšej bitke“, čím narážal na vojnu na Ukrajine. „Celá vojenská, ekonomická a informačná mašinéria Západu je vedená proti nám,“ uviedol.

„Tento boj, keď sa rozhoduje o osude našich ľudí, si vyžaduje zjednotenie všetkých síl, jednotu, konsolidáciu a zodpovednosť,“ pokračoval.

„Bojujeme za životy a bezpečnosť našich ľudí, za našu suverenitu a nezávislosť. Za právo byť a zostať Ruskom,“ povedal prezident a vyzval spoluobčanov, aby spojili svoje sily a odložili všetky rozpory, ktoré by mohli využiť zahraniční protivníci.

Poznamenal tiež, že „budú prijaté rozhodné opatrenia na stabilizáciu situácie v Rostove na Done“ na juhu Ruska.

Generál Sergej Surovikin vyzval wagnerovcov, aby sa stiahli

Zástupcami hlavného veliteľa vojsk na Ukrajine generál Sergej Surovikin v piatok požiadal bojovníkov súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner Group, aby zastavili svoju „vzburu“ proti ruskej armáde.

V krátkom videoposolstve zverejnenom na sociálnych sieťach Surovikin uviedol, že sa práve vrátil z frontu, kde sa ruské sily postavili proti ukrajinskej ofenzíve.

„Obraciam sa na bojovníkov a veliteľov PMC Wagner. Spoločne sme prešli ťažkú cestu. Spoločne sme bojovali, spoločne riskovali, spoločne utrpeli straty a spoločne zvíťazili. Sme rovnakej krvi. Sme bojovníci. Vyzývam vás, aby ste sa zastavili. Nepriateľ len čaká na zhoršenie vnútropolitickej situácie. V týchto pre našu krajinu ťažkých časoch by sme nemali hrať nepriateľovi do karát,“ povedal Surovikin.

Vyzval wagnerovcov, aby sa podriadili legálne zvoleným orgánom „skôr, ako bude neskoro“, vrátili sa do kasární a svoje sťažnosti riešili v pokoji.

Generál ruského letctva Surovikin bol poverený vedením vojenskej operácie na Ukrajine v októbri roku 2022 a dohliadal na rozsiahle presuny v Chersonskej oblasti. V januári tohto roku sa stal zástupcom náčelníka ruského generálneho štábu a súčasného veliteľa ruskej špeciálnej operácie Valerija Gerasimova.

ZDROJ:  tvnoviny.sk / trend.sk / cas.sk  / spravy.rtvs.sk /info.sk / rt.com  / InfoVojnaUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.


Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *