VIDEO: Západ ostal bez slova po tom, ako Putin zverejnil dokument dokazujúci, že Ukrajina pred vyše rokom súhlasila s mierovou dohodou, no po návšteve vtedajšieho britského premiéra Borisa Johnsona v Kyjeve bolo zrazu všetko inak a Zelenskyj otočil o 180 stupňov

0

Ruský prezident Vladimir Putin všetkých šokoval, keď ukázal mierovú dohodu podpísanú medzi Ruskom a Ukrajinou minulý rok v tureckom Istanbule. Ukrajina ju však po intervencii západných lídrov. vyhodila na smetisko dejín.

Viac vo videu:

Putin zverejnil dokumenty z neúspešných mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorých súčasťou bolo akceptovanie trvalej neutrality Ukrajiny. Zelenskyj hodil potom dokument do koša napriek tomu, že Rusko ako gesto dobrej vôle stiahlo svojich vojakov z Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin ukázal dokumenty, ku ktorým sa ukrajinská delegácia na rokovaní s predstaviteľmi Ruskej federácie v marci roku 2022 v tureckom Istanbule zaviazala najskôr akceptovať, avšak Zelenského režim si to nakoniec rozmyslel a dohodu pod tlakom Západu odmietol.

Počas vlaňajších mierových rokovaní medzi ukrajinskou a ruskou delegáciou v tureckom Istanbule sa Moskva a Kyjev dohodli na všeobecných podmienkach ohľadne bezpečnostných garancií a neutrality Ukrajiny. Zelenského režim však dokumenty podpísané ukrajinskou delegáciou odmietol akceptovať, uviedol v sobotu ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia so skupinou afrických lídrov v Petrohrade.

Šéf Kremľa po prvý raz ukázal návrh dokumentov, o ktorých v marci roku 2022 rokovali ruskí a ukrajinskí emisári v Istanbule.

Podľa Putina ukrajinská delegácia podpísala dokument s názvom Zmluva o trvalej neutralite a bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu.

V návrhu sa stanovuje, že Ukrajina musí zakotviť „trvalú neutralitu“ vo svojej ústave. Ako garanti sú uvedené Rusko, USA, Veľká Británia, Čína a Francúzsko.

V dodatku k návrhu, ktorý ruský líder taktiež ukázal, sa uvádzajú ruské aj ukrajinské návrhy týkajúce sa veľkosti ukrajinskej armády v čase mieru, ako aj jej vybavenia. Moskva navrhla obmedziť počet vojenského personálu na 85 000 a počet príslušníkov Národnej gardy na 15 000. Kyjev medzitým navrhol, aby jeho ozbrojené sily mali až 250 000 vojakov.

Moskva navrhla, aby Ukrajina mohla mať 342 tankov, 1 029 obrnených vozidiel, 96 raketových systémov s viacnásobným odpaľovaním, 50 bojových lietadiel a 52 lietadiel určených na striedanie.

Požiadavkou ukrajinskej delegácie bolo 800 tankov, 2 400 obrnených vozidiel, 600 raketových systémov s viacnásobným odpaľovaním, 74 bojových lietadiel a 86 lietadiel určených na striedanie.

Obe strany si tiež vymenili návrhy na znížení počtu ukrajinských mínometov, protitankových zbraní a protilietadlových raketových systémov, ako aj ďalšieho vojenského vybavenia.

Rokovania sa fakticky prerušili na jar roku 2022, krátko po tom, ako ukrajinskí predstavitelia obvinili ruské jednotky zo zabíjania civilistov vo viacerých menších mestách v okolí Kyjeva. Obvinenia boli vznesené bezprostredne po tom, ako sa ruskí vojaci stiahli z oblastí mimo ukrajinského hlavného mesta, čo Kremeľ vtedy označil za „gesto dobrej vôle“. Moskva odvtedy opakovane poprela, že by sa na Ukrajine dopúšťala zverstiev.

Putin vo svojom sobotňajšom vyhlásení obvili Ukrajinu z podpkopávania mierových rokovaní. „Po tom, ako sme stiahli naše jednotky z Kyjeva – ako sme sľúbili – kyjevské orgány … zahodili [svoje záväzky] na smetisko dejín,“ povedal. „Vzdali sa všetkého.“

„Kde sú záruky, že v budúcnosti neodstúpia od dohôd?“ povedal Putin. „Ani za takýchto okolností sme však nikdy neodmietli viesť rokovania.“

Prezident Ruskej federácie ukazuje zmluvu o neutralite Ukrajiny, ktorú Kyjev podpísal, ale pod tlakom Západu ju vypovedal:

Africká delegácia, ktorej členmi boli prezidenti Juhoafrickej republiky, Senegalu a Zambie a predseda vlády Egypta, pricestovala do Moskvy po piatkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa predstavil deväťbodový plán na ukončenie nepriateľských akcií a vyzval obe strany na deeskaláciu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok počas stretnutia s delegáciou afrických lídrov vylúčil rokovania s Ruskom. Vyhlásil, že žiadne rokovania sa konať nebudú, kým sú ruskí vojaci na ukrajinskom území vrátane Krymského polostrova.

Ukrajina minulý rok upustila od všetkých rokovaní o možnej neutralite a oficiálne požiadala o vstup do NATO.

Zdroj: rt.comUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *