25. apríla 2024

Exšéfka tímu OBLÚK Santusová ide na súd. Vyzýva Čurillovcov, aby sa pripravili na konfrontáciu a neútočili na ňu prostredníctvom médií

0
Policajný generál vo výslužbe Ivan Ševčík zverejnil podanie Diany Santusovej. Hnus a hnoj,“ konštatuje Ševčík.

Policajný generál vo výslužbe Ivan Ševčík zverejnil podanie Diany Santusovej. Hnus a hnoj,“ konštatuje Ševčík.

  • Exšéfka tímu OBLÚK Santusová sa bráni proti obvineniam z organizovaného zločinu
  • Tvrdí, že má dôkazy o nevine a že je obeťou pomsty Čurillovcov
  • Chce sa postaviť pred súd a vyvrátiť klamstvá, ktoré sa o nej šíria
  • Vyzýva Čurillovcov, aby sa pripravili na konfrontáciu a neútočili na ňu prostredníctvom médií
  • Pripomína, že jej prácu v tíme OBLÚK ocenili aj medzinárodné organizácie

Exšéfka tímu OBLÚK Santusová ide na súd a odkazuje brutálnym organizovaným zločincom: ČURILLOVCI POZOR! VYVRÁTIM VAŠE KLAMSTVÁ!

V pondelok 4. septembra sa začína súdny proces s bývalou šéfkou tímu OBLÚK, ktorý sa zaoberal bojom proti organizovanému zločinu. Diana Santusová je obvinená z toho, že zneužila svoje postavenie a spáchala trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa prokuratúry mala Santusová neoprávnene zverejniť informácie o podozrivých osobách, ktoré boli sledované v rámci operácie OBLÚK.

Santusová však tvrdí, že je nevinná a že jej obvinenie je súčasťou pomsty zo strany niektorých vplyvných ľudí, ktorí majú spojenie s organizovaným zločinom. V rozhovore pre náš portál povedala, že ide na súd s čistým svedomím a že je pripravená vyvrátiť všetky klamstvá, ktoré sa o nej šíria. Tvrdí tiež, že má dôkazy o tom, že jej sledovaní boli skutočne zapletení do zločineckej činnosti a že medzi nimi boli aj členovia známeho gangu Čurillovcov.

„Chcem povedať Čurillovcom a ich spojencom, že sa nebojím ich hrozieb a zastrašovania. Som presvedčená, že pravda vyjde najavo a že sa ukáže, kto je skutočným zločincom. Nech sa hanbia za to, čo robia tejto krajine a jej obyvateľom. Nech sa hanbia za to, že sa snažia diskreditovať a umlčať tých, ktorí im stoja v ceste. Nech sa hanbia za to, že sa schovávajú za svoje peniaze a kontakty. Ja im poviem do očí, čo si o nich myslím a čo im dokážem preukázať,“ povedala Santusová.

Santusová dodala, že verí v spravodlivosť slovenského súdnictva a že dúfa, že jej bude urobená spravodlivosť. Povedala tiež, že má podporu svojej rodiny, priateľov a kolegov, ktorí ju poznajú ako čestnú a odvážnu policajtku. Na otázku, či sa neobáva o svoj život, odpovedala: „Nemám strach o seba. Mám strach o budúcnosť tejto krajiny, ak sa nezastaví násilie a korupcia, ktoré ju ničia.“

Na konci rozhovoru nám Santusová ukázala videozáznam z jednej z akcií tímu OBLÚK, na ktorom je vidieť, ako policajti prenasledujú a zadržiavajú niekoľko podozrivých osôb. Medzi nimi je aj jeden z lídrov gangu Čurillovcov. Santusová tvrdí, že toto video je len jedným z mnohých dôkazov, ktoré má v rukách a ktoré predloží na súde.

Tiger

Petrov bol dobrý známy policajta Bernarda Slobodníka, jedného z multiudavačov. Petrov bol Slovenskou informačnou službou legálne sledovaný a po zadržaní polícii vydal množstvo dokumentov, čo poviedlo k ďalším konaniam a sám Petrov sa k tomu, že poskytoval informácie čurillovcom, priznal. Tí zabezpečovali dôkazy v kauzách Očistec a Judáš, Petrov podľa ich požiadaviek dohadoval výpovede svedkov.

Vzniká tím Oblúk

Vyšetrovací tím Oblúk vedie Diana Santusová. Jej tím požiadal o odpočúvanie kancelárie čurillovcov a súd mu vyhovel. Bolo totiž potrebné manipuláciu s vyšetrovaním potvrdiť, alebo vyvrátiť. V tom čase vznikli aj nahrávky, v rámci ktorých sa páni vulgárne vyhrážali Santusovej.

Vedenie štátu v SIS

Na pamätnom stretnutí v máji v sídle SIS Michal Aláč správu s týmito informáciami odovzdal vedeniu štátu a neskôr o nej informoval Boris Kollár na zasadnutí NR SR. Správa poslúžila, ako podnet na vyšetrovanie tímu, ktorý dnes poznáme pod pomenovaním čurillovci.

V júli 2021 mal tím Oblúk zadržať členov skupiny takáčovcov Mateja Zemana a Csabu Dömötöra, ako i podnikateľa Petra Petrova. Práve oni boli podozriví z „dohadzovania“ želaných výpovedí čurillovcom.

Mikulcov telefonát a Kovaříkova stopka

Vtedajší policajný prezident Peter Kovařík však po Mikulcovom telefonáte zásah zrušil, Zeman a Petrov ušli a tím chytil len Dömötöra. Ten sa k manipulácii priznal a bol na základe dohody o vine a treste odsúdený na 32 mesiacov podmienečne. Stíhaný je aj Kovařík.

Čurillovci podnikli kroky na zastavenie tímu Oblúk – z jeho členov bez reálnych dôkazov a reálneho základu „vyrobili“ zločineckú skupinu. Štvorica Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašín a Milan Sabota bola v septembri 2021 zadržaná a Milan Sabota sa aj priznal.

Roman Mikulec, foto: TASR | Zásah tímu Oblúk zastavil vtedajší policajný prezident Kovařík po Mikulcovom telefonáte

Odvolaná

Kým za čurillovcov sa postavila aj prezidentka Zuzana Čaputová, vyšetrovací tím Oblúk bol zrušený a santusovú riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Peter Scholtz odvolal. Pritom niekto z nadriadených zakázal krajským riaditeľom poskytovať súčinnosť práve Santusovej. Ivan Ševčík, bývalý generálny riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR vtedy skonštatoval, že tu evidentne ide o zaujatosť voči Santusovej.

Chcela sa očistiť

Na svoje odvolanie Santusová reagovala listom ústavným činiteľom, v ktorom okrem iného uviedla aj fakt, že súčasťou gangu, ktorý pracuje proti nej, sú aj vtedajší minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Laicky a v skratke si dovolím tvrdiť, že sme sa ako tím pod mojím vedením dostali ďalej ako to „niekomu“ vyhovuje a zámerom konania určitých osôb je len to, aby som v tejto činnosti nepokračovala, pričom je úplne jedno, kto iný to bude, podstatné je len to, aby som to nebola ja, keďže z logiky veci je zrejmé, že zorientovať sa v tejto náročnej a spletitej problematike nie je vôbec jednoduché a vyžaduje to množstvo času a odhodlania a to predovšetkým, ak s danou vecou niekto nepracuje od samého začiatku, resp. ak s danou vecou ešte neprišiel ani do kontaktu a nepozná obsah tohto už teraz pomerne rozsiahleho vyšetrovacieho spisu,“ písala Santusová v auguste 2021 ústavným činiteľom.

Na detektore lži

Santusová sa na jeseň 2021 dvakrát podrobila vyšetreniu na polygrafe, tzv. detektore lži. Vyšetrenie ukázalo, že pravda je na strane vyšetrovateľky, minister Mikulec však spochybnil aj tieto výsledky.

Paralelné vyšetrovanie

Ján Čurilla a Pavol Ďurka boli na čas zaistený, no Krajský súd v Košiciach ich prepustil. Napriek tomu im obvinenie zrušené nebolo. Znovu zasiahla Zuzana Čaputová, sa pričinila o to, že napriek obvineniam boli takmer všetci povýšení a tak sa môže stať, že vyšetrovateľ Ďurka môže vyšetrovať samého seba. Napriek tomu vyšetrovanie prebieha aj naďalej, prípad Čurillovcov je v štádiu pred podaním obžaloby a zrušenie tímu Oblúk vyšetrovateľom len sťažilo prácu na vyvrátení, alebo potvrdení manipulácií vyšetrovania v exponovaných kauzách. Kauzu čurillovcov mal na stole iný vyšetrovateľ, ako Santusová a jej Oblúk.

Namiesto Rozuzlenia zauzlenie

17. augusta NAKA spustila akciu Rozuzlenie, počas ktorej boli zadržaní aj dvaja bývalí členovia vyšetrovacieho tímu Oblúk. Prvotné informácie hovorili aj o zatknutí Diany Santusovej, správa sa však nepotvrdila. Počas tejto akcie boli zadržaní aj Michal Aláč – riaditeľ SIS (ten bol prezidentkou odvolaný na návrh, ktorý padol na najbližšom zasadnutí vlády).

Santusovej prípad preberá Para

„Aktuálne som prevzal právne zastupovanie umožňujúce uplatnenie jej práv proti obvineným čurillovcom,“ informoval advokát Marek Para na sociálnej sieti. Viac sa rozhovoril pre Mimi Šramovú, u ktorej vysvetlil, ako bude prípad pokračovať. Podľa neho sa v poslednom čase stalo pravidlom, že ako policajný prezident, tak Úrad špeciálnej prokuratúry zverejňujú klamlivé tvrdenia.

Para vyvrátil Hamranovo tvrdenie, že Krajský súd a iné súdy potvrdzujú neoprávnenosť trestného stíhania čurillovcov.

FB/Štefan Hamran | Štefan Hamran

„V prvom rade je nutné povedať, že Krajský súd, ktorý rozhodoval o väzbe, nemal k dispozícii a neoboznamoval sa so všetkými dôkazmi, takže nemohol spoľahlivo povedať, či je, alebo nie je dôvodné podozrenie v celom rozsahu zachované,“ uvádza na pravú mieru slová Štefana Hamrana Marek Para.

HD/JNS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *