Poľsko nedodá Ukrajine bojové stíhačky F-16 na Ukrajinu, oznámil poľský premiér Morawiecki

0

Poľský premiér oznámil režimu v Kyjeve aj ďalšie zlé správy týkajúce sa náhrady systémov protivzdušnej obrany Patriot poškodených alebo zničených ruskými raketovými údermi.

Varšava nemá dostatok stíhačiek F-16 ani systémov protivzdušnej obrany Patriot, aby ich mohla poslať na Ukrajinu, ale ostatné krajiny by tak mali urobiť okamžite, povedal vo štvrtok novinárom poľský premiér Mateusz Morawiecki.

„Máme príliš málo lietadiel F-16, takže v tejto chvíli, dnes, od nás takéto očakávania nie sú,“ povedal Morawiecki podľa Poľského rozhlasu na tlačovej konferencii na zámku Mimi v prvý deň summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku.

Poľské vzdušné sily majú oficiálne 48 stíhačiek F-16, z toho 12 cvičných variantov. Od Južnej Kórey si objednalo 48 ľahkých stíhačiek Golden Eagle a od USA 32 stíhačiek F-35, ktoré však ešte neboli dodané.

„Odovzdali sme naše MiGy – dobré lietadlá, dobré stíhačky, a to je veľmi cenené,“ dodal poľský premiér. Poľsko nasledovalo Slovensko a poslalo Ukrajine časť zo svojich 19 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, aby Kyjevu nahradilo straty z minulého roka.

Morawiecki tiež poznamenal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský mu poďakoval za zorganizovanie „koalície“ F-16, čím narážal na snahu viacerých členov NATO dodať Kyjevu americké stíhačky.

Hoci mnohé krajiny vrátane Poľska ponúkli výcvik ukrajinských pilotov, zostáva nejasné, odkiaľ by lietadlá skutočne prišli.

Poľský premiér oznámil režimu v Kyjeve aj ďalšie zlé správy týkajúce sa náhrady systémov protivzdušnej obrany Patriot poškodených alebo zničených ruskými raketovými údermi.

„Tak ako nemáme dostatok stíhačiek F-16, tak z rovnakého dôvodu nemôžeme odovzdať Ukrajine naše systémy Patriot,“ povedal Morawiecki a dodal, že je dôležité, aby sa ostatné krajiny, ktoré majú Patrioty, „čo najskôr podelili s Ukrajinou“.

Patrioty a F-16 sú najnovšími zbraňami, ktoré „menia pravidlá hry“ a ktoré Kyjev požaduje od Západu na posilnenie bojových kapacít svojich síl proti Rusku, najmä v súvislosti s jeho plánovanou protiofenzívou.

Ukrajinská vláda už dostala nemecké tanky Leopard a britské tanky Challenger, raketomety HIMARS americkej výroby, rôzne druhy ťažného a samohybného delostrelectva NATO, ako aj prenosné protitankové a protilietadlové rakety.

Poľsko sa medzitým stalo centrom dodávok zbraní na Ukrajinu z iných krajín a výcvikovým priestorom pre ukrajinských vojakov.

USA a EÚ poskytli Kyjevu aj priamu finančnú pomoc na udržanie fungovania Zelenského režimu. Rusko varovalo, že vojenská pomoc Kyjevu robí zo západných krajín de facto priamych účastníkov konfliktu, a uviedlo, že zahraničné zbraňové systémy budú na bojisku považované za legitímne ciele.

Zdroj: rt.com / YouTubeUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *