29. februára 2024

Prišiel na psa mráz, teda na Richarda Sulíka kontrola NKÚ za Dubaj. Dnes treba vypiť bar, ale za svoje pán olizovač kadečoho, vrátanie mikrofónov

0

👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Prišiel na psa mráz, teda na Richarda Sulíka kontrola NKÚ za Dubaj. Dnes treba vypiť bar – vyzval vtedajší šéf rezorta hospodárstva prítomných v reštaurácii v Dubaji za účasti „Geissenovcov“, ale aj poslankyne Janky Bittó Cigánikovej na záver výstavy Expo, na ktorej malo Slovensko svoj pavilón.
Ministerstvo hospodárstva SR pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. K takýmto záverom dospel Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je pritom predmetom súdnych sporov.

„Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

Výstava EXPO Dubaj 2020 sa pre pandémiu uskutočnila od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Celkové náklady zo štátneho rozpočtu dosiahli bezmála 11 mil. eur. Kontrolóri tvrdia, že ministerstvo si nestanovilo merateľné ciele účasti Slovenska na tomto podujatí a nevenovalo dostatočnú pozornosť ani plánovaniu rozpočtu. Výstavu organizačne zabezpečoval päťčlenný tím rezortu a obchodná spoločnosť na základe rámcovej dohody. Tej bolo z ministerského rozpočtu zaplatených 2,2 mil. eur.


„Viaceré služby poskytované súkromnou spoločnosťou boli preberané len na základe akceptačných protokolov, ktoré ale boli vypracované formálne a nebolo z ich popisu zrejmé, v akom rozsahu a k akému termínu boli jednotlivé plnenia fakticky zrealizované. Rezort hospodárstva tak nedokázal kontrolórom preukázať hospodárnosť vynakladaných verejných prostriedkov,“ upozornila Crkoňová.

Účasť na EXPO Dubaj schválila vláda v roku 2018. Pôvodne bol plán vybudovať v rámci areálu samostatný národný pavilón, napokon si ho však Slovensko iba prenajalo. Za nájom zaplatilo 3,4 mil. eur a v súvislosti s prenájmom vynaložilo 163-tisíc eur za architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu. Po oficiálnom ukončení výstavy ministerstvo nezabezpečilo včasnú prepravu exponátov a majetku na Slovensko, preto sa celkové náklady navýšili o dodatočný nájom vo výške takmer 330-tisíc eur.

Zároveň prišlo k pochybeniu pri preprave, neboli včas poskytnuté doklady k precleniu tovaru a bolo preto potrebné zaplatiť navyše aj uskladnenie v bratislavskom prístave. Aj pre tieto pochybenia muselo byť zo štátneho rozpočtu zaplatených ďalších 25-tisíc eur. V súvislosti s výstavou zároveň rezort obstaral majetok v sume 1,1 mil. eur. Po skončení výstavy sa z neho využívalo len 5 %, zvyšný bol v čase kontroly uskladnený v nevyužívaných priestoroch ministerstva.

Problémy našli kontrolóri aj pri reštauračných službách. Rezort bol napríklad jediný oprávnený nakupovať alkohol od lokálneho výhradného dodávateľa v Dubaji. Na základe licencie nakúpil alkoholické nápoje v celkovej sume 106 700 eur, ktoré mali slúžiť pre potreby reštaurácie. V čase kontroly ale ministerstvo nedisponovalo dokladmi o jeho prevzatí prevádzkovateľom reštaurácie a ani nepreukázalo, ako sa ďalej s alkoholickými nápojmi nakladalo a ako boli tieto financie zúčtované.

Kontrola odhalila aj to, že v apartmánoch platených z rozpočtu ministerstva hospodárstva bývalo neoprávnene päť fyzických osôb, ktoré vykonávali činnosti pre obchodné spoločnosti zabezpečujúce služby súvisiace s výstavou. Sumu za využívanie tohto ubytovania vo výške viac ako 164-tisíc eur rezort od týchto osôb vymáha. Ministerstvo tiež nemalo nastavené pravidlá refundácie nákladov na dopravu a bezplatné využívanie vládneho špeciálu.

Výstavu EXPO Dubaj organizovalo ministerstvo pod vedením Richarda Sulíka. Ten niekoľkokrát zopakoval, že podujatie bolo pre Slovensko veľkým úspechom a v plnom rozsahu splnilo očakávania. Naopak kritiku si vyslúžil od svojho nástupcu Karla Hirmana ako aj vtedajšej opozície. Hirman tvrdil, že chýbajú základné dokumenty a faktúry. Opozícia obviňovala Sulíka z toho, že vzal do Dubaja svoju dcéru, s ktorou deň pred odletom ministerstvo podpísalo dohodu, že je expertka na energetické právo.

Sulíkova sekera v Dubaji

Prišiel na psa mráz, teda na Sulíka kontrola NKÚ za Dubaj. Dnes treba vypiť bar – vyzval Richard Sulík prítomných v reštaurácii v Dubaji na záver výstavy Expo, na ktorej malo Slovensko svoj pavilón.

Videli sme to všetci na videu, ktoré v rámci predvolebného boja vytiahol Robert Fico. (Sulík by si mal dávať pozor na Judášov vo svojom okolí, ale veď on už mieri do Bruselu.)

Na rozlúčkovej párty sa zúčastnili aj celebritní „Geissenovci“, ktorých líder SaS pritiahol na Slovensko – údajne, aby nám pomohli s cestovným ruchom – a bola tu tiež poslankyňa Janka Bittó Cigániková, ktorá sa síce obhajovala, že si ubytovanie platila sama, ale v parlamente mala na starosti zdravotníctvo, takže opodstatnenosť jej prítomnosti v Dubaji bola skôr sporná. No povedzme, že to bola stranícka „žúrka“ v exotike. (Ak sa dá niečo využiť, tak to využime! – to je také slovenské.)

Na hýrenie v Dubaji upozorňovali Fico, Matovič, ale aj Sulíkov nástupca v rezorte hospodárstva, člen Hegerovho kabinetu Karel Hirman.

Teraz je však na stole správa Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý dospel k záveru, že ministerstvo hospodárstva pri organizácii výstavy Expo Dubaj 2020 viackrát „závažne zlyhalo“ a minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu sa použilo nehospodárne.

Fico ukázal video so Sulíkovým opiášom v Dubaji

Samotná rozlúčka s Expom aj so Sulíkovou výzvou „vypiť bar“ by nestála za reč – na „žúrkach“ takéto rozšafné reči zaznievajú a nie sú mienené doslova, skôr konverzačne. No podľa NKÚ dodnes nie je jasné, ako boli vynaložené napríklad tisíce eur za alkohol vypitý v Dubaji a časť pohľadávok je predmetom súdnych sporov.

Oponenti zvykli Matovičovi vyčítať, že za všetko obviňoval Sulíka – napokon, veta „Sulík nenakúpil testy“ zľudovela. No zdá sa, že Sulík nielenže nenakúpil testy, ale aj prešustroval státisíce zo štátneho rozpočtu. Skutočnosť, že sa takto „hospodárilo“ práve na ministerstve hospodárstva, je už len čerešničkou na torte.

Zdroj: pravda.sk (1)(2) 


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *