12. apríla 2024

O ČO IDE ČESKEJ VLÁDE? HROB V4 VYKOPAL FIALA!

0

Fijala zasiahol do predvolebnej situácie na Slovensku


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


O ČO IDE ČESKEJ VLÁDE? HROB V4 VYKOPAL FIALA!

Pred pár dňami som písal, že V4 ešte nie je nutné pochovávať, ale v diaľke už počuť umieráčik. Po rozhodnutí českej vlády Petra Fialu o zrušení medzivládnych konzultácií so Slovenskom a následnom potvrdení Fialom, vykopala česká vláda V4 hrob, hoci sa ešte stále nachádza v agónií. Aj tu platí “žiadne jedlo sa neje také horúce ako sa navarí”, ale Fiala a jeho vláda idú za pomyselnú hranicu akceptovateľnosti, ktorú nemôže akceptovať ani menší brat.

Premiér Robert Fico, ktorý je ako inak označený za vinníka celej situácie, reagoval mimoriadne pozitívne a oznámil, že česká vláda je na Slovensku kedykoľvek vítaná, čím potvrdil slovenskú pohostinnosť, v posledných rokoch zosmiešňovanú, a zároveň dal lekciu všetkým “slušnoľuďom”, ktorí by najradšej videli slovenského premiéra vyskakovať dva metre od hnevu so slovami “čo si to tí Česi dovoľujú”.

Zasahovaním poľského premiéra a českej vlády je už pre V4 vykopaný hrob, najväčší v Európe si už mydlia ruky, pripravujú sústrastné listy a vinníkmi budú Slovensko a Maďarsko. S úsmevom na perách budú chcieť vyjadriť sústrasť a z Česka a Poľska urobia hrdinov chrániacich prozápadné hodnoty. Či zostane ešte nejaký čas hrob prázdny ukážu najmä eurovoľby a koho najmä Česi do Bruselu pošlú, síce nemožno predpokladať totožné výsledky s budúcoročnými parlamentnými voľbami v Česku, ale už eurovoľby napovedia veľa o skutočných náladách v českom národe. Situáciu bude chcieť na Slovensku využiť Ivan Korčok, ktorému, ale treba pripomenúť, že vláda Igora Matoviča, v ktorej sedel uštedrila vzťahom vo V4 prvú a nie malú ranu.

Fialova popularita v prieskumoch klesá. Českému premiérovi podľa niektorých prieskumov verí len 17%, pre porovnanie Ficovi dávajú prieskumy dôveru 33%. Rok pred parlamentnými voľbami v Českej republike a pri nízkej dôvere Fialu je legitímna otázka “Koho Fiala ešte zastupuje?”, ktorú si vzhľadom na rešpektovanie suverenity Česka musia zodpovedať najmä Česi, aj keď onedlho práve môže byť zrušenie medzivládnych konzultácii so Slovenskom súčasťou predvolebnej kampane Fialu…

Slovensko, ale ani Maďarsko nemôžu čakať rok na prípadnú politickú zmenu v Česku, ktorá by mohla pomery vo V4 otočiť smerom k spoločným názorom, odhliadnuc od postojov k Ukrajine, či až prehnanému antiruskému šovinizmu, ktorý je súčasťou Česka a Poľska.

Maďarský premiér Viktor Orbán už po stretnutí V4 v Prahe naznačil, že by bolo dobré posilniť spoluprácu medzi Maďarskom, Slovenskom a po priaznivých výsledkoch vo voľbách aj s Rakúskom, čím by V4 zostala v agónií a čakala na prípadné spoločné témy, ktoré by napr. Česko a Poľsko považovali za urgentnejšie ako konflikt na Ukrajine, ktorá ešte pred dvomi rokmi na Západ nepatrila.

“Česko odkazuje Ficovi, že s tou suverénnou zahraničnou politikou môže zostať doma,” znejú titulky červených denníčkov. Najskôr nie Česko, ale česká vláda, a tu si treba pripomenúť, že Fiala počas rokovaní V4 v Prahe, teda na domácej pôde, dostal od Fica lekciu z politiky, čo profesor politológie ešte neprekusol, zároveň sa Fiala v Prahe stretol s ďalším dotknutým politikom, ktorého Fico nasrdil, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorému “nejaký” slovenský premiér prekazil vojenskú pomoc Ukrajine v podobe vojakov z Európy.

Suverénna zahraničná politika nie je tým, čo nás oslabuje, prípadne ako píše dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová prečo “strácame priateľov” a ona sa ich bude snažiť upevňovať. Suverénna zahraničná politika aktuálne šliapla na otlak nadutým spojencom, ktorým Ficova vláda prekazila plány rokovať o Ukrajine za zatvorenými dverami. Vo svojej hlúposti a pocite bohorovnosti kričia, že Slovensko nie je pupkom sveta, či Európy, ale svojou primitívnou vlastnosťou “vlastniť pravdu” zo Slovenska ten pupok robia. Pochopí Fiala a Donald Tusk, že z Fica a Orbána robia jediných suverénnych premiérov v strednej Európe? Nie, oni vzhliadajú k väčším hráčom Európy, ktorí ich použijú a zahodia, ako sa to už nejeden krát stalo…

Autor: Roman Martiška FB


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *