V4 ožíva – A to je veľmi dobrá správa pre 65 miliónov občanov V4

V4 ožíva - A to je veľmi dobrá správa pre 65 miliónov občanov V4

„Štyri krajiny musia mať ambíciu byť silné, máme 65 miliónov občanov

Zdielajte....

V4 ožíva – A to je veľmi dobrá správa pre 65 miliónov občanov V4 . „Štyri krajiny musia mať ambíciu byť silné, máme 65 miliónov občanov. Nechceme byť len objektom rozhodnutí, ktoré prijíma niekto iný, chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí a maximálne aktívni,“ povedal predseda slovenskej vlády Robert Fico na samite V4 v maďarskom meste Gödöllő, ktorý hostil maďarský premiér Péter Magyar.

Robert Fico predstavil štyri základné priority slovenského predsedníctva,

ktoré bude trvať rok a začne od 1. júla 2026. Prvým je posilnenie konkurencieschopnosti Európskej únie a spoločné pozície aj pri novom rozpočte EÚ, ktorý začne platiť od roku 2028. „Musíme efektívne využiť zdroje kohézie na podporovanie konkurencieschopnosti Únie,“ uviedol premiér podľa ktorého musí Únia znížiť aj ceny elektrickej energie, čo bude mimoriadne presadzovať počas predsedníctva V4.

Druhým pilierom je politika rozširovania EÚ. „Sme svedkami, že okrem troch premiantov Srbsko, Albánsko a Čierna Hora sa otvorili prístupové rokovania aj s Ukrajinou. Chceme férový prístup, aby krajiny, ktoré sa chcú stať členským štátom EÚ, si splnili podmienky, ktoré sú nevyhnutne na vstup do Únie,“ zdôraznil premiér Fico. Slovenská republika sa môže podeliť o pozitívne skúsenosti pri vstupe do Európskej únie.

Praktická sektorová spolupráca je treťou prioritou slovenského predsedníctva.

„Bude zameraná na obranu, obranný priemysel, boj proti nelegálnej migrácii, kde máme všetci problém s migračným paktom,“ uviedol Robert Fico. Podľa slov premiéra sa chce počas predsedníctva venovať aj ochrane vonkajších schengenských hraníc, rozvoju spolupráce v zdravotníctve, ale aj doprave.

Posledným štvrtým pilierom sú ľudia a ich vzájomné kontakty, Slovensko bude naďalej podporovať Vyšehradský fond, ktorý už 26 rokov prepája ľudí.

Predseda vlády plánuje počas predsedníctva Vyšehradskej štvorky prizvať na samit vždy jednu krajinu, aby to bolo stretnutie V4 +. Prvé takéto stretnutie by mohlo byť s Írskom, ktoré bude predsedať Rade Európskej únie.

Premiér Robert Fico vyzval krajiny Vyšehradskej štvorky, aby pred každým samitom EÚ mali koordinačné stretnutie, aby dohodli svoje pozície počas európskych samitov. „Musíme dávať na stôl len témy, ktoré nás spájajú,“ zdôraznil predseda vlády.

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky sa na samite stretli po dvojročnej prestávke.

Úrad vlády Slovenskej republiky FB

Mohlo by vás zaujímať


Podporte našu prácu

Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc.

Náš obsah nezamykáme – veríme, že pravda má byť dostupná každému. Boj o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. V čase, keď sa liberálna chobotnica snaží upevniť svoju moc, je nezávislý hlas dôležitejší než kedykoľvek predtým. Každý finančný príspevok sa ráta. Pomáha nám pokračovať v našej práci, rozširovať dosah a brániť hodnoty, na ktorých stojí slobodná spoločnosť.

Ďakujeme Vám za dôveru PODPORIŤ – TU alebo TU


Domovská stránka » Z Domova » V4 ožíva – A to je veľmi dobrá správa pre 65 miliónov občanov V4

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.