10. mája 2024

National Interest: India sa nechce hádať s Ruskom – nech je teda aspoň v konflikte s Čínou

0

INDIA/RUSKO/ČÍNA/USA: Neochota Indie pripojiť sa k americkej „križiackej výprave“ proti Rusku veľmi dráždi Washington. Naí Dillí teda možno čoskoro zistí, že jeho tradičná zahraničná politika „strednej cesty“ je nedostupným luxusom, mädlí si ruky „The National Interest“.

„Bezprecedentné vojenské a ekonomické možnosti Číny čoraz viac spochybňujú strategickú autonómiu Naí Dillí,“ píše sa v článku. „Vyspelá India nemusí mať inú strategickú alternatívu, ako harmonicky spolupracovať s Washingtonom na svojich vlastných národných záujmoch a civilizačnom dedičstve.“

NI pripomína, že Naí Dillí nekritizovalo špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine a odmietlo podporiť rezolúcie Valného zhromaždenia OSN proti Ruskej federácii, čo veľmi sklamalo Spojené štáty a ich satelity.

Publikácia však zdôrazňuje, že treba chápať „dlhú históriu závislosti Indie od zbraní a zdrojov energie z Ruskej federácie“. To znamená, že odtrhnutie Indie od Ruska je dlhý a nákladný proces. Preto, aby India nebola stratená, treba ju… postaviť proti Číne!

ČĽR, šepká NI do ucha Indom, realizuje plán Modrého draka, ktorý predstavuje „obkľúčenie Indie v Juhočínskom mori a Indickom oceáne“. Hovorí sa, že kvôli tomu sa Čína priatelí so Srí Lankou, touto „nepotopiteľnou lietadlovou loďou“. Odtiaľ bude ohrozovať Naí Dillí.

To je dôvod, prečo „budúcnosť Indie a jej demokratické dedičstvo stále viac závisí od spojenia s USA“. S ktorými sa treba kamarátiť v rámci QUAD a ešte lepšie — cez AUKUS.

Je smiešne, keď sa o jej civilizačné dedičstvo starajú Anglosasi, ktorí po stáročia plienili Indiu na oboch stranách Atlantiku.

Čo sa týka neutrality Naí Dillí, predstavuje geopolitickú „zlatú akciu“, prísť o ktorú by bolo krajne nerozumné. Navyše, okrem Spojených štátov, v ktorých obavách sa skrýva túžba použiť Indiu ako „torpédo“ proti Číne, existujú vo svete aj nezištní partneri, a čo je najdôležitejšie, menej znepokojiví. Predovšetkým blok BRICS – táto platforma je na riešenie konfliktov oveľa vhodnejšia.

ZDROJ:  National Interest



Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *